Tesla teslimatları arz kıtlığına rağmen arttı

Tesla teslimatları arz kıtlığına rağmen arttı

Otomobil üreticisi Tesla Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın 2022’nin ilk üç ayında 310.048 araç teslim ettiğini duyurdu. İşte tüm detaylar.

Musk, Tesla’nın haberi paylaşmasından kısa bir süre sonra Twitter’da, “Bu dönem, tedarik zinciri kesintileri ve Çin Sıfır-Covid politikası nedeniyle son derece zor bir dönemdi” dedi. Geçen ay şirket en büyük üretim tesisi olan Şanghay Gigafactory’deki üretimi iki kez askıya aldı. Bu aksaklıklara rağmen, Tesla’nın ilk çeyrekte teslim ettiği 310.048 araç, şirketin yaklaşık 184.400 araba sevk ettiği 2021 yılının ilk çeyreğine göre yıllık yüzde 68’lik bir artışı temsil ediyor. Tesla’ya göre, Model 3 ve Model Y, 2022 yılının ilk çeyreğinde teslimatlarının çoğunu oluşturdu ve bu otomobillerin 295.324’ü yılın başından bu yana tüketicilere ulaştı. Aynı zaman diliminde şirket 305.407 araç üretti, Tesla ve diğer birçok otomobil üreticisini etkileyen tedarik zinciri sorunlarını göz önünde bulundurduğunuzda bu hiç de azımsanacak bir başarı değil.

Tesla teslimatları arz kıtlığına rağmen arttı

Tesla ayrıca Almanya’nın Grenheide kentindeki 5.5 milyar dolarlık Gigafactory’den araç sevkiyatına başladı. Şirket, sonunda tesisten yılda 500.000 araba üretmeyi planlıyor. Koronavirüs ortaya çıktığından beri çip kıtlığı gibi bazı problemler yüzünden araç üreticileri zor zamanlar yaşıyor. Tesla da şüphesiz bu durumdan etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Dünyanın en önemli otomobil şirketlerinden biri olmasına rağmen kötü etkilenen Tesla’nın durumu yine de diğer şirketlere göre iyi durumda diyebiliriz.

Huawei P50 4G’yi, 5G’ye çevirip kullanabileceksiniz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir