Ana SayfaGenelOtopilot özelliği Tesla'nın başını ağrıtmaya devam ediyor

Otopilot özelliği Tesla’nın başını ağrıtmaya devam ediyor

Düzgün çalışmayan otopilot özelliği Tesla’nın başını ağrıtmaya devam ediyor. Şirket şimdi de bu özelliği tanıtırken kabiliyetlerini abarttığı için mahkemelik oldu.

Herhangi bir sürücü olmadan yol alan otonom araçların trafikte yaygın olarak kullanılması artık çok yakın. Amerika ve Çin gibi ülkelerde pek çok şirket otonom araçlarını ya da otopilot özelliklerini trafikte kullanmak için gerekli izinleri almış durumda. Ancak bu teknoloji henüz tam anlamıyla kusursuzlaştırılamadığı için bu teknolojiyi araçlarında kullanan şirketler ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor. Bunun en belirgin örneği ise Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla.

Bildiğiniz gibi Tesla’nın araçlarında otopilot özelliği bulunuyor. Ancak son dönemde bu özellik şirkete katkı sağlamak yerine başını ağrıtıyor. Son dönemde birden fazla ölümlü kazada bu otopilot özelliğinin devrede olduğunun ortaya çıkması, Amerika’da şirkete karşı soruşturma başlatılmasına sebep oldu. Ayrıca bu özelliğe olan güveni de ciddi şekilde sarstı. Öyle ki artık insanlar araçta gerçekten işe yarayan bir otopilot özelliği olup olmadığını sorguluyor. İşte bu sorgulama Amerika’da yeni bir davaya sebep oldu.

Tesla, tüm modellerinde fiyatları 6.000 dolara kadar artırdı!

Kaliforniya eyaletindeki Motorlu Taşıtlar İdaresi (DMV), Tesla’ya yeni bir dava açtı. Bu davada şirket, araçlarındaki otopilot ve otonom sürüş teknolojilerini gerçeği yansıtmayacak şekilde tanıtmakla suçlanıyor.

DMV’ye göre şirket, otopilot teknolojisi konusunda gerçeği yansıtmayan ve kullanıcıları kandıran açıklamalarda bulundu ve bu yöndeki yanlış haberlerin yayılmasına katkıda bulundu. Buna örnek olarak da şirketin web sitesinde yer alan bilgiler gösteriliyor.

Şirketin web sitesinde şöyle bir ifade yer alıyor: “Tek yapmanız gereken arabanıza binip nereye gitmek istediğinizi söylemeniz. Eğer hiçbir şey söylemezseniz aracınız takviminize bakarak o saatte olmanız gereken yere sizi götürür. Aracınız sizin için en ideal rotayı belirler ve şehir içinde, yoğun kavşaklarda ve otobanlarda yol alır.”

Ancak son aylarda yaşanan kazalar da gösterdi ki otopilot kontrolündeki araçlar bu vaadi yerine getiremiyor. Üstelik araçlar bugün bile otonom şekilde yol alamıyorlar. Bu yüzden DMV’nin bu suçlamada haklı bulunma ihtimali oldukça yüksek.

Netflix oyunlarını oynayan yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting