Ana SayfaOtomobilTesla geleneksel reklam anlayışına dönecek mi ?

Tesla geleneksel reklam anlayışına dönecek mi ?

Günümüzde ücretsiz reklam politikasını tercih eden en önemli şirketlerin başında Tesla geliyor. Ancak şirkette bu konuda anlaşmazlıklar var.

Elon Musk gerçekten markasının reklamını nasıl yapacağını oldukça iyi biliyor. Sosyal medyayı oldukça aktif olarak kullanan Musk her fırsatı Tesla reklamına çeviriyor. Ücret ödemeden reklam yapmak şirket için bir gelenek haline geldi. Ancak yakın zamanda diğer otomobil firmaları gibi Tesla da reklam vermek zorunda kalabilir.

Reklam vermek önemli bir maliyet. Ancak şirket için oldukça önemli getirileri de olduğu bir gerçek. Elon Musk bu güne kadar reklam anlaşması yapmamak için oldukça direnç gösterdi. Ancak şirket hissedarları bu konuda farklı düşünüyor ve yakın zamanda işler değişecek gibi gözüküyor.

 James Danforth teklifte bulundu!

Geçtiğimiz günlerde yazılı bir açıklama yapan James Danforth markanın reklamının yapılması talebinde bulundu. Açıklama şu şekilde: “İlk olarak reklam vermenin marka değerini, ürün bilinirliğini ve ilgisini artırabileceği açıktır. İkincisi, Tesla reklamları; marka hakkındaki korku, belirsizlik ve şüphe duygularını azaltmaya yardımcı olabilir. Bununla beraber, dünya çapındaki rakiplerin desteklediği yanlış bilgilendirme kampanyalarını aleyhimize çevirebilir. Üçüncüsü, ilk çeyrekte açıklanan perakende mağaza kapanışları nedeniyle daha az kamu görünürlüğünden kaynaklanan etkiler, reklamlarla kırılabilir ve yumuşatılabilir. Son olarak Tesla reklamları, elektrikli otomobillerin doğası gereği, dünya çapındaki iklim değişikliği hakkında bilgi verebilir ve alınacak önlemler konusunda destek olunmasını sağlayabilir. Bu, Tesla’nın temel arzusuna ulaşması ve daha iyi şirket sonuçları için elzemdir.”

Tesla Cybertruck

Sosyal medyada da Tesla’nın hiç reklamı dönmediği yönünde eleştiriler dolaşıyor. Peki Elon bu konuda ne düşünüyor ? Elon Musk kendi performansına güveniyor. Popülerliği sayesinde katıldığı her programda markanın reklamını yapıyor. Örneğin Cybertruck modeli tanıtıldığından beri her türlü eğlence programında yer aldı. Çizgi filmlere konuk oldu. Youtube’da milyonlarca abonesi olan içerik üreticileri tarafından incelendi. Podcastlerde saatlerce konuşuldu. Bunca reklam karşılığında Musk ve Tesla herhangi bir ücret ödemedi.

Öte yandan 800 hissesi bulunan James Danforth’un teklifine yönetim kurulundan tabiri caizse sert bir yanıt geldi. Gelen yanıttan anlaşılacağı üzere geleneksel reklamcılık şimdilik Tesla’nın gündeminde yok. Reklam için ödenecek olan ücretler araçların daha çok geliştirilmesi için harcanacak.

Açıklama şu şekilde:

“Kurul bu teklifi değerlendirmiş ve Tesla’nın veya hissedarlarımızın çıkarlarına hizmet etmeyeceğini belirlemiştir. Hisse senedi geri bildirimlerini memnuniyetle karşılarken satış ve pazarlama uygulamalarımız ve harcamalarımız da dâhil olmak üzere Tesla’nın günlük iş operasyonlarını belirlemek için en iyi konumda deneyimli bir yönetim ekibimiz olduğuna inanıyoruz.”

“Dahası, teklifi sunan taraf, Tesla’nın perakende operasyonlarını açıkça yanlış anlamıştır. Tesla, 2019’un ilk çeyreğinden bu yana perakende operasyonlarını sık sık optimize edildiğini ifade etmiştir. Bu da düşük trafiğe ya da satış hacmine sahip yerleri kapatmak ya da küçültmek anlamına gelmektedir. Sonuç olarak net mağaza sayımız 2019 yılı boyunca sabit kalmıştır. Ayrıca Tesla, teklifi sunan tarafın iddia ettiği gibi yalnızca çevrimiçi satışlara odaklanmamaktadır. Zaten bir müşteri evinden de Tesla mağazasından da sipariş verse, işlem Tesla’nın internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting