Ana SayfaGenelTeknoloji hisseleri hızla değer kaybediyor

Teknoloji hisseleri hızla değer kaybediyor

Aşırı ısınan ekonomiyi soğutma hedefiyle faiz artırımının sinyalini veren Fed, ekonomiyi soğutmakla kalmayıp buzul çağına mı çeviriyor.

Teknoloji hisseleri hızla değer kaybediyor. Bu senenin başından beri Nasdaq’taki hisse kayıplarının %28’e yaklaştığı ifade ediliyor. Yaşanan bu gerilemeden Bitcoin de nasibini alarak son beş gün içinde %2’den fazla düştü ve kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesinin yarısına kadar geriledi. Peki bu gelişmelerden teknoloji firmaları nasıl etkileniyor?

Teknoloji hisseleri

Mali çalkantılar şimdide işten çıkarmalara dönüşmüş durumda. Cameo ve Mural gibi pandemi döneminde başarılı yakalamış girişimlerin dahi geçtiğimiz hafta çalışanlarını işten çıkarmaya başladığı bildiriliyor. Meta ve Uber enflasyon verileri yükseldikçe harcamalarını kısarken Peloton, Lyft, Netflix, Amazon ve diğerlerinin de şirketlerin hisse fiyatları da dramatik bir şekilde düşüşte.

Teknoloji hisseleri

Teknoloji hisseleri hızla değer kaybediyor

Craft Ventures’ın kurucu ortağı David Sacks, geçen hafta bir twitinde silikon vadisine olan yatırımların duyarlılığının dot-com çöküşünden bu yana en kötüsü olduğunu ifade etti.

En korkuncu ise hiç kimse işlerin ne kadar kötüye gideceğini bilmiyor. Geçmiş haftalarda yaşanan peşpeşe kayıplardan sonra bile S&P 500 ve Nasdaq birkaç yıl öncesinin seviyelerinde. Bu durumun ABD’de ciddi bir durağanlığa sebebiyet vermesinden endişe ediliyor.

Teknoloji hisseleri

Nitekim Uber ve Meta Da yaşanan son işe alımlardaki duraklamalar BT çalışanları için iş edinmenin zorlaşacağı bir sürecin habercisi olarak değerlendiriliyor. Buna rağmen yapılan bazı çalışmalar web tasarımcıları yazılım mühendisleri ve diğer teknik mesleklerin sayısının önümüzdeki on yılda artmaya devam etmesi beklendiğini ortaya koyuyor. Nitekim California ekonomi çalışmaları merkezinden Stephen Levy’ye göre Google gibi teknoloji şirketlerinin enflasyonun yükseldiği ve Ukrayna savaşı kaynaklı belirsizlik ortamında iş alımlarda frene basmasının pek bir şey ifade etmediğini duraklama olabileceğini ancak tüm sektörü yansıtmadığını ifade ediyor.

Bill Gates Covid’e yakalandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting