Tablet pazarı eski günlerine mi dönüyor?

OnePlus tablet modeli

2021 öncesinde önemli oranda daralan tablet sektörü 2022’de iyi bir sene geçirdi. Analistlerin tahminlerine göre sektör 2023 ile birlikte eski parlak günlerine dönebilir. Elbette bunun için pazardaki model sayısının da artması gerekiyor.

Tablet pazarı eski günlerine mi dönüyor? Teknoloji dünyasını az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere tablet pazarı son 2 – 3 yıldır büyük bir çöküş içerisindeydi. Fakat satışa sunulan son ürünlerle birlikte pazarda önemli hareketlenmeler yaşandı.

Tablet pazarı oluştuğundan beri sektörün liderliğini Apple götürüyor. Pazar daralsa da Apple’ın iPad tarafına getirdiği yenilikler, Cupertino merkezli şirketin gelirlerinin azalmasını engellemişti.

ROG Flow X16

Fakat pandemi ile birlikte ortaya çıkan uygun fiyatlı tablet arayışına Apple cevap veremedi. Bu sefer de devreye farklı üreticiler girdi. TCL, Xiaomi, Huawei gibi isimler geliştirdikleri uygun fiyatlı tabletler ile pazara yeni bir soluk kazandırdı.

Çin tablet pazarı, 7 yılın en yüksek büyümesini kaydetti

Tablet pazarı eski günlerine mi dönüyor?

Yeni tablet modellerinin peşi sıra satışa sunulması, kullanıcıların tabletlere olan ilgisini de tekrardan uyandırmış oldu. Elbette bu ilginin uyanmasında pandemiye bağlı şartlar da önemli bir yer tutuyor.

Malum pandemiyle birlikte uzaktan çalışmaya geçilmesi, eğitimin uzaktan gerçekleştirilmesi pek çok kişiyi tablet kullanmaya itti. Çünkü tabletler genel olarak diz üstü PC modellerine göre çok daha makul fiyatlardan satılıyor.

OnePlus tablet modeli

Örneğin bugün uzaktan çalışmada işlerinizi görebileceğiniz ortalama bir tableti 2500 – 4000 TL fiyat aralığına satın almanız mümkün. Aynı kalibredeki bir dizüstü PC içinse kesenin ağzını biraz daha açmanız gerekiyor. Bu durum da tabletleri bir adım daha öne çıkartıyor.

Elon Musk; işi alacak kadar aptal birini bulur bulmaz istifa edeceğim


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir