Suudi Arabistan’ın Türkiye ambargosu kesinleşti: İşte tüm detaylar

Türkiye'nin sosyal adalet endeksi

Arap ülkeleri arasında etkili bir konuma sahip olan Suudi Arabistan’ın Türkiye ambargosu resmiyet kazandı. Hadi gelin tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklamalara göre Suudi Arabistan’ın Türkiye ambargosu artık kesinlik kazandı. Bundan kısa bir süre önce Suudi Arabistan ile alakalı çok fazla haber çıktı. Hatta bizler de bu haberlere yer verdik. O dönem için Suudi Arabistan ihracatı en az yüzde 18 oranında düştü.

Birçok ihracatçı Suudi Arabistan ile ciddi sorunlar yaşadığını söyledi. Onların Türkiye’den gelen ihracatçılara yönelik olumsuz tavır takındığı da özellikle vurgulandı. Ancak arap ülkeleri bunu kabul etmiyordu.

Türkiye’ye yönelik ambargo birçok ürünü etkileyecek

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, bundan sadece 2 ay kadar önce Türkiye’den gelen ürünlere boykot uygulanmadığını söyledi. Şimdi ise açıklamalarını değiştiren Faysal bin Ferhan, ambargoyu doğruladı.

Suudi Arabistan’ın Türkiye ambargosu

Yapılan ambargoyu Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da ilk etapta kabul etmemişti. Suudi Arabistan ile iyi ilişkiler yaşandığını söyleyen Pekcan, sonraları sessizliğini korudu. Bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi ağzındaki baklayı çıkardı. Daha doğrusu herkesin bildiği bir durum resmi kanatlardan da açıklanmış oldu

TİM, “Ülkemizden kırmızı et ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, su ürünleri, yumurta, bal ve ürünleri, süt ve anne sütü alternatifleri gibi ürünlerin ithalatı 15 Kasım itibarıyla durdurulmuştur.” ifadelerine yer vererek durumu açıklığa kavuşturdu. Şu anda herkes Türkiye’den resmi açıklamalar bekliyor. Sizce Suudi Arabistan tarafından uygulanan ambargo nelere neden olacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir