Ana Sayfa Genel Süper fareler uzay istasyonundan döndü

Süper fareler uzay istasyonundan döndü

Uzay araştırmalarında önemli bir yere sahip olan süper fareler Dünya’ya geri dönmeyi başardı. Fareler sayesinde çok farklı alanlarda başarı elde edilmesi planlanıyor işte hem tıp dünyasını hem de uzay dünyasını yakından ilgilendiren haberimizin detayları.

Dünyanın birçok farklı kuruluşu uzay ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Özellikle SpaceX ve NASA uzay hakkındaki araştırmalarını daha fazla derinleştirmeye başladı. Bu çalışmaların bir tanesini de uzay fareleri oluşturuyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yürütülen bir sağlık deneyinin parçası olan genetiği geliştirilmiş fareler, Dünya’ya dönüş yaptı.

Süper fareler astronot hastalıklarını bitirebilir

ABD’nin Maine eyaletinde yer alan Jackson Laboratuvarı’nda üretilen fareler, yerçekimsiz ortamın insan vücudunu nasıl etkilediğini görmek için kullanıldı bildiğiniz üzere astronotlar uzaya çıktığı zaman bazı kas ve kemik kayıpları yaşıyor.

Bu deney, Rodent Research-19 olarak adlandırıldı ve kas yıkımını etkileyebilecek sinyal yolları olan myostatin ve aktivinin incelenmesi için kullanıldı. Böylece astronotların kas ve kemik kaybı gibi hastalıklar yaşamasının önüne geçilmesi isteniyor. Elbette Bu sadece astronotlar için kullanılmayacak aynı zamanda sağlık sorunları yaşayan diğer insanlar da bu tedaviden yararlanabilir.

Uzay istasyonundan gelen 40 dişi fare, Dünya’da kalan diğer 40 dişi farenin kontrol grubuyla kıyaslanacak. Ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek deney hakkında çok daha ayrıntılı bilgiler sunulacak. Sizce geliştirilen bu yeni deney sayesinde ne tür yararlar sağlanabilir fikirlerinizi yorumlar bölümünde bizlere aktarabilirsiniz.

NASA uzay aracı aniden kayboldu!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting