NASA uzay aracı aniden kayboldu!

yeni bir galaksi görüntüsü

Son derece gelişmiş özelliklere sahip olan NASA uzay aracı ilginç bir şekilde ortalıktan kayboldu. Bilim insanları bu araç ile iletişimin kesildiğini söyledi. İşte haberimizin detayları.

Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri (ötegezegenler) gözlemlemek için kullanılan çanta büyüklüğündeki ‘ASTERIA’ isimli uzay aracı son derece önemliydi. NASA tarafından adeta göz bebeği gibi korunan bu araç, ilerleyen zamanlarda ilginç durumlara neden oldu. NASA bu uzay aracıyla bağlantısını tamamen kaybetti.

NASA uzay aracı gizemini koruyor

5 Aralık 2019 tarihinde bu uzay aracı ile olan bağlantı kesildi. NASA, Mart ayına kadar yeniden bağlantı kurulması için çaba harcayacağını söyledi. Elbette bunun, başarılı olup olmayacağı henüz belli değil.

NASA uzay aracı baglanti

 

ASTERIA program yöneticisi Lorraine Fesq, uzay aracının üç aylık ilk döneminde ve iki yıla yaklaşan genişletilmiş misyonunda büyük işler başardığını ifade etti. Kübik uydu (CubeSat) adı verilen uzay aracı, 2017 yılından bu yana sürekli olarak veri akışı sağlıyordu. Üstelik bu durum neredeyse hiçbir zaman kesintiye uğramadı.

ASTERIA, Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin keşfinin kübik uydular aracılığıyla yapılabileceğini herkese net şekilde gösterdi. Bu nedenle çok büyük bir öneme sahip olan uydu, daha küçük uzay araçlarının kullanımını mümkün hale getiriyordu. Sizce uzay çalışmalarında önemli bir yere sahip olan bu uydu ile bağlantı neden koptu? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

NASA elektrikli uçak üretimine başlayacak


Yorumlar kapatıldı.