Spotify yetkilileri yüreklere su serpti!

Spotify 11 orijinal podcast'ini daha iptal ediyor!

Müzik dünyasının en önemli isimleri sıralamasında ilk basamaklarda yer alan Spotify’da uzun süre sonra ilk defa yüzler gülüyor.

Spotify yetkilileri yüreklere su serpti! Spotify, dünya genelindeki kullanıcı sayısıyla ilk kez yarım milyardan fazla insana hizmet ettiğini açıkladı. Şirketin 2023’ün ilk çeyreğinde yayınlanan kazanç raporuna göre, 31 Mart itibarıyla 515 milyon insan bu popüler müzik platformunu kullanıyor. Q1, Spotify için bugüne kadar en hızlı büyüme dönemi oldu. Şirketin kullanıcı kitlesi önceki çeyreğe göre %5 artarak ve yıllık bazda %22 artarak büyüdü. Şirket, gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda ve neredeyse her yaş grubunda büyüme gördüğünü söyledi.

Spotify durmadan büyümeye devam ediyor

Spotify kullanıcı tabanındaki büyümenin çoğu, ücretsiz, reklam destekli versiyonunu kullanan insanlardan oluşuyor. Premium abonelikler, genel büyümeye ayak uyduramadı. Önceki çeyreğe göre %2, geçen yıla göre ise 205 milyondan 210 milyona %15 arttı. Ancak, premium abonelerin sayısı, yatırımcılara yönelik yönergelerinde belirttiği sayıdan 3 milyon daha fazla arttı.

Spotify 11 orijinal podcast'ini daha iptal ediyor!

Spotify yetkilileri yüreklere su serpti!

Spotify, bu çeyrekte toplamda €156 milyon (172 milyon $) net işletme kaybı açıkladı. Bu, 2022’nin ilk çeyreğinde gördüğü €6 milyon ($6.6 milyon) zarardan çok daha fazla olmasına rağmen, geçen çeyrekte gördüğü €270 milyon ($297 milyon) zarardan bir iyileşme olduğu anlamına geliyor.

Toplam gelir, yıllık bazda %14 artarak €2.66 milyar ($2.93 milyar) ‘dan €3.04 milyara ($3.34 milyar) yükseldi, ancak önceki çeyreğe göre %4 düşüş yaşandı. Ücretli abonelerden gelen gelir, Q4 2022’ye göre önemli bir değişiklik göstermedi, ancak reklam destekli tarafında %27 oranında düştü. Bu düşüş, reklamverenlerin kemer sıkmalarından kaynaklanıyor olabilir ve daha düşük reklam harcamalarına yol açmıştır.

Spotify, NFT sahipleri için özel çalma listeleri getiriyor

Reklamverenler, maliyetleri azaltmaya çalışan tek işletmeler değil. Spotify da son aylarda birçok büyük teknoloji şirketi gibi önemli bir personel kesintisi yaptı. Şirket, Ocak ayında, 2022’nin sonunda 9.800 kişinin çalıştığına dair bilgi vererek, çalışanlarının %6’sını işten çıkardı. Spotify yetkilileri yüreklere su serpti!

Coca Cola fiyatı için gelen zam sosyal medyayı birbirine kattı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir