Apple siber casuslara karşı iyice sertleşti: İsrailli yazılım şirketi hedefte

Apple, Tesla'nın Autopilot yazılımı direktörünü işe aldı

Apple siber casuslara karşı tarihte hiç olmadığı kadar agresif davranıyor. Şirket konuyu mahkemeye kadar taşıdı. İşte konu ile alakalı merak edilen bütün ayrıntılar.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple siber casuslara karşı bazı yeni önlemler alıyor. Bu önlemlerden birisi de mahkemeye başvurmak oldu. Hatırlayacağınız üzere NSO Group isimli bir şirket tarafından casus yazılım geliştirilmişti.

Bu casus yazılımlar 50 binden fazla telefon numarasını dinlemeye aldı. Yaşanan tüm bu gelişmeler siber dünyada adeta devasa bir tartışma yarattı. ABD merkezli teknoloji devi Apple ise buna karşı tavrını korumaya devam ediyor. Şirket Pegasus yazılımı olarak bilinen bu yazılım ile ilgili son derece önemli açıklamalara yer verdi.

Apple siber casuslara karşı çok sert davranacak

Apple tarafından yapılan açıklamalara göre İsrail merkezli bu casusluk yazılım şirketi bazı güvenlik açıklarını kırmayı denedi. FORCEDENTRY isimli güvenlik açığı defalarca kırılmaya çalışıldı. Apple kullanıcılarına bir çok kötü amaçlı veri gönderildi.

Apple siber casuslara

Bazen Apple kullanıcılarının Pegasus yazılımlara maruz kaldığı ifade ediliyor. Bu tür yazılımlar şirketin söylediğine göre Apple cihazları tarafından geri püskürtülüyor. Şirketin Güvenlik Mühendisliği ve Mimarisi Bölümü Başkanı olan Ivan Krstic attıkları adımın son derece önemli olduğunu ifade ediyor. Apple tarafından casusluk şirketlerinin mahkemeye verilmesi son derece açık bir mesaj.

Apple tüm iPhone satışlarını satışları durdurdu.

Apple siber casuslara karşı kesinlikle affedici davranmayacak. Bu tür casusluk faaliyetlerinin kesinlikle affedilemez olduğunu düşünen şirket konunun takipçisi olacak. Peki sizce Apple gerçekten de bu tür casus yazılımlara karşı kullanıcılarını koruyabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir