Spotify, Rusya’daki hizmetini ‘tamamen askıya alacak’

Spotify, Rusya'daki hizmetini 'tamamen askıya alacak'

Spotify, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Rusya’daki operasyonlarının çoğunu kapatıyor. İşte tüm detaylar.

Variety’ye yaptığı açıklamada Spotify, Rusya’daki hizmeti süresiz olarak “tamamen askıya alacağını” söyledi. Müzik yayıncısı başlangıçta “güvenilir, bağımsız” bilgi sağlamak için bazı hizmetleri çalışır durumda tutmanın önemli olduğuna inansa da, ifade özgürlüğünü ve doğru haber raporlamayı kısıtlayan son yasaların personelin ve dinleyicilerin güvenliğini “riske atacağından” endişelenmeye başladı.

Spotify, Rusya'daki hizmetini 'tamamen askıya alacak'

Şirket, Mart ayının başlarında ücretli Premium hizmetine erişimi durdurdu ve devlet destekli Rus medya kuruluşları RT ve Sputnik’ten içeriği kaldırdı. Bu son hamle ücretsiz hizmeti de kesecek. Daha fazla geri çekilme muhtemelen Spotify’ın finansmanına önemli ölçüde zarar vermeyecek, ancak şirketin Rusya’daki etkisini sınırlayabilir. Ülke, Spotify’ın toplam gelirinin yalnızca yüzde 1’ini temsil ederken, Deloitte, hizmetin 2021’de yüzde 36 pay ile ikinci en büyük müzik akışı hizmeti olduğunu tahmin ediyor.

Spotify yalnızca Temmuz 2020’de Rusya’da yaklaşık 15 milyon yükleme elde etmişti. Rakipler de değişen derecelerde harekete geçti. Apple, Mart ayı başlarında Rusya’daki tüm ürün satışlarını durdururken, Deezer aynı zamanda hizmetini de durdurdu. Spotify da yayını kesmek ve Ukrayna’ya desteğini göstermek için artan bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Neticede aldığı kararla Rusya’nın karşısına geçmek ve Ukrayna’ya destek göstermek istedi. Şirketin bundan sonraki hamlelerini de bekleyip göreceğiz.

Activision Blizzard, cinsel taciz nedeniyle başka bir davayla karşı karşıya