SpaceX, Ocak 2022 için ilk Starship uçuşunu planlıyor

SpaceX, Ocak 2022 için ilk Starship uçuşunu planlıyor

SpaceX için zamanında bir Starship yörünge uçuşu için umutları, hafifçe söylemek gerekirse, plana göre gitmedi, ancak şimdi ufukta yeni bir umut olabilir. TechCrunch’a göre Elon Musk, uzay araştırma kurullarının ortak toplantısında, şirketinin ilk Starship yörünge uçuşunu Ocak 2022’de hedeflediğini söyledi. İşte detaylar.

CEO, “çok fazla risk” olduğunu ve SpaceX için başarılı olmama ihtimalinin de olduğunu belirtti. Ancak ekibin en azından “çok ilerleme kaydedeceğini” düşünüyor. Musk, 2022’de yaklaşık bir düzine lansman daha olabileceğini ekledi. Zamanlama ayrıca SpaceX’in Boca Chica fırlatma tesisinin FAA çevresel etki incelemesine de bağlı. Ajans, incelemesini 2021’in sonundan önce bitirmeyi planlıyor, ancak bir gecikme, yaklaşan Starship lansmanlarını geri çekebilir.

SpaceX, Ocak 2022 için ilk Starship uçuşunu planlıyor

Starship yörüngeye ulaştığında, araç daha sonra nispeten ekonomik hale gelebilir. Musk, SpaceX’in yaklaşık iki yıl içinde Starship fırlatmalarını Falcon 9’dan daha ucuza satmaya başlayabileceğini düşünüyor. Bu da, SpaceX’in uzay turizmi ve Mars’a yolculuklar için daha fazla Yıldız Gemisi inşa etmesine yardımcı olabilir. Musk, toplantı üyelerine Dünya’nın gerçekten gezegenler arası yaşam için yaklaşık 1.000 fırlatma sistemine ihtiyaç duyabileceğini söyledi. Musk Starships’i nispeten hızlı bir şekilde üretmeyi amaçlıyor. Ancak test uçuşu ile ilgili ters gidebilecek çok şey olması da korkutan bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Şirketi tüm riskleri göze alıp ona göre davranması en mantıklı hareket olacaktır.

The Concept Recharge : Volvo Cars’ın sürdürülebilir mobiliteye giden yolu