SpaceX kapsülü Dünya için yola çıktı

SpaceX

SpaceX tarafından NASA için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) fırlatılan dördüncü uzun süreli astronot ekibi, yaklaşık altı aylık bir bilim misyonunu üstlenerek Dünya’ya geri uçuşlarına başlamak için Cuma günü yörüngedeki karakoldan ayrıldı.

SpaceX kapsülü Dünya için yola çıktı. Üç ABD NASA astronotunu ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan bir İtalyan ekip arkadaşını taşıyan SpaceX Crew Dragon kapsülü, yaklaşık beş saat sürmesi beklenen bir dönüş uçuşuna başlamak için 09:35’te ISS’den ayrıldı.

İki araç Kuzey Atlantik üzerinde yükselirken, kapsülün istasyondan uzaklaştığını gösteren canlı video, NASA’nın bir web yayınında gösterildi.

Miğferli beyaz-siyah uzay giysileri giyen dört astronot, uzay aracı istasyondan ayrılmadan kısa bir süre önce mürettebat kabinine bağlanarak Dünya’nın yaklaşık 400 km üzerinde yörüngede döndü.

SpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı

Her şey yolunda giderse, Freedom olarak adlandırılan Crew Dragon, yerel saatle cumartesi saat 02:25’te Florida’nın Atlantik kıyılarında denize paraşütle atlayacak.

Freedom ekibi, 49 yaşındaki Amerikalı Kjell Lindgren, 34 yaşındaki Jessica Watkins ve 47 yaşındaki Bob Hines ile 45 yaşındaki İtalyan Samantha Cristoferetti, o gün bir SpaceX fırlatmasının ardından 27 Nisan’da istasyona geldi. Watkins, ISS’de uzun süreli bir görevde görev yapan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu.

SpaceX Starlink

SpaceX kapsülü Dünya için yola çıktı

Bu mürettebat, Tesla CEO’su Elon Musk tarafından kurulan özel roket şirketinin Mayıs 2020’de NASA personelini uçurmaya başlamasından bu yana SpaceX tarafından ISS’ye gönderilen dördüncü tam teşekküllü uzun süreli astronot grubu olan “Crew-4” olarak belirlenmişti.

Ayrılışları, bir Rus kozmonot, bir Japon astronotu ve yörüngeye gönderilen ilk Kızılderili kadın da dahil olmak üzere iki NASA mürettebatından oluşan yedek ekipleri olan Crew-5’in istasyona gelmesinden bir hafta sonra gerçekleşti.

SpaceX

Crew-5, Eylül ayında ISS’ye bir Soyuz uçuşunu paylaşan diğer iki Rus ve üçüncü bir Amerikalı ile şimdilik ISS’de kalıyor. Bu kozmonotlardan biri olan Sergey Prokopyev, Mürettebat-4’ün ayrılmasından önce Avrupa Uzay Ajansı’ndan Cristoferetti’den ISS komutasını devraldı.

Bir futbol sahası uzunluğundaki ISS, Kanada, Japonya ve 11 Avrupa ülkesini içeren ABD-Rus liderliğindeki bir ortaklık tarafından 2000 yılından beri sürekli olarak kullanılıyor.

iPhone 14 Plus beklentileri karşılayamadı