Ana SayfaGenelSosyal medya platformlarında çıplak video ve fotoğraflar dava konusu oluyor

Sosyal medya platformlarında çıplak video ve fotoğraflar dava konusu oluyor

Birçok kişinin kullandığı sosyal medya platformlarında çıplak video ve fotoğraflar büyük tartışma yaratmaya devam ediyor. Habersiz bir şekilde internette ifşa edilen kişiler haklarını mahkemede arıyor.

Herhangi bir sosyal medya platformunda yapılabilecek birçok iş var. Mesela en keyif aldığınız dakikaları video şeklinde paylaşabilirsiniz. Beğendiğiniz fotoğrafınızı profil fotoğrafı yaparak herkese gösterebilirsiniz. Ayrıca o an ne yaptığınızı durum şeklinde sosyal medya platformlarına gönderebilirsiniz. Ancak bazıları bu tür uygulamaları başkalarını ifşa etmek için kullanıyor.

Twitter başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda insanların ifşaları yer alıyor. Özellikle lise ve üniversite guruplarında bu tür olaylara rastlamak mümkün. Hatta çok sık karşımıza çıkan bir durum diyebiliriz. Bugünlerde mahkemeler ifşa davaları ile uğraşıyor.

Sosyal medya platformlarında çıplak görseller kol geziyor

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan ifşalar çeşitli amaçlarda yapılabiliyor. Mesela bazıları eski sevgilisini yeniden elde etmek için ifşa videolarını kullanabiliyor. Bazen çiftler kendi aralarında çektikleri özel videoları cihazlarını tamire gönderdikten sonra internette görebiliyor.

sosyal medya platformlarında çıplak

Adli Bilişim Suçları Uzmanı Mustafa Sansar tarafından yapılan açıklamalara göre adliyelerde özellikle son dönemlerde çok ciddi bir ifşa davası sıklığı görülüyor. Eskiye oranla kat kat artan bu tür davalar ne yazık ki ailelerin yıkılmasına bile neden olabiliyor. Mesela bazıları eşinin 10 yıl önceki videolarını görüp boşanma davası açabiliyor.

Katarlı gençlere sınavsız tıp eğitimi sosyal medyada büyük tepki topladı

Konuyla ilgili yapılan öneriler ise son derece basit. İfşa videosunu yayınlayan kişiler veya sayfalar hemen şikayet edilmeli. Böyle bir durumda sayfanın veya hesabın sahiplerinin cihazlarına el koyulabiliyor. Önümüzdeki yıllarda bu tür ifşa davalarının daha fazla artması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU