Ana SayfaGenelSosyal medya kullanıcı sayısı 68,9 milyon oldu

Sosyal medya kullanıcı sayısı 68,9 milyon oldu

Türkiye’de sosyal medya platformlarını kullananların sayısı son bir yılda yüzde 14,8 artışla 68,9 milyona ulaştı.

Her yıl 230 ülkede insanların çevrimiçi davranışlarına ilişkin küresel raporlar hazırlayan We Are Social ve Kepios’un “2022 Dijital Türkiye” raporuna göre, Türkiye’de toplam nüfusun yüzde 80,8’i sosyal medya kullanıyor.

sosyal medya

Youtube ilk sırada

Youtube, Türklerin en fazla ilgi gösterdikleri sosyal medya platformu. 57,4 milyon kullanıcısı olan Youtube’u, 52,15 milyon kullanıcıya sahip Instagram izliyor.

Facebook 34,4 milyon, Tiktok 25,56 milyon, Messenger 16,8 milyon, Linkedin 17,2 milyon, Twitter 16,1 milyon, Snapchat ise 12,9 milyon kullanıcı sayısına sahip.

sosyal medya

Instagram Türklerin favorisi

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 44,9’u, “Sosyal medya platformu arasında favoriniz hangisi” sorusuna “Instagram” yanıtı veriyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 19,8’i ise bu sorunun yanıtı olarak “WhatsApp” diyor. Twitter yüzde 9,2’lik oranla üçüncü sırada yer alırken Facebook yüzde 8,4 oranla dördüncü, Tiktok da yüzde 6,3’lük oranla beşinci sırada yer alıyor.

E-ticaret reklamları sosyal medyaya kayıyor

Söz konusu rapora göre internet kullanıcıların yüzde 98,5’inin en az bir sosyal medya hesabı bulunuyor. Sosyal medyanın bu denli büyük kitlelere ulaşması, e-ticaretin reklamlarının da bu alana kaydırmasına neden oldu.

Türkiye’de 2022 yılı itibariyle 44 milyon e-ticaret müşterisi var. Hedef, müşteri sayısını günün 8 saatini internette, 2 saat 59 dakikasını ise direkt sosyal medyada geçiren 68,9 milyonun tamamına ulaşmak. Bu kitlenin tamamı e-ticaret ekosistemine dahil edilirse, halen 400 milyar lira civarında olan yıllık e-ticaret hacmi 750-800 milyar liraya ulaşılacağı söyleniyor.

iPhone kiralama hizmeti ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting