Snapdragon 8 Gen 2 ne kadar güçlü olacak?

Qualcomm Snapdragon 888 ayrıntıları belli oldu!

Qualcomm’un üzerinde çalıştığı yeni nesil yonga seti Snapdragon 8 Gen 2’nin performans artış gücü belli oldu.

Snapdragon 8 Gen 2 ne kadar güçlü olacak? Mobil işlemci dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Qualcomm, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamayla yeni nesil yonga seti Snapdragon 8 Gen 2’nin resmi tanıtımının 15 Kasım 2022 tarihinde yapılacağını duyurmuştu. İşte söz konusu tarih yaklaştıkça, yeni yonga setinden gelen haber sayısında da artış görülüyor.

Qualcomm

Şirkete yakın kaynaklardan servis edilen haberlere göre, Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinde önemli bir performans artışı yaşanmayacak. Bu durumun temel sebebi, Qualcomm’un yarı iletken tedariğinin tamamını TSMC’den sağlayacak olması. Öte yandan TSMC’nin önceliğini bir numaralı müşterisi olan Apple’a verecek olması nedeniyle, Qualcomm bu şirketten ancak 4 nm süreciyle üretilmiş çipler alabilecek ki bunların da mevcut çiplere göre performans artışı sınırlı.

Snapdragon 898 kullanacak ilk telefon

Snapdragon 8 Gen 2 ne kadar güçlü olacak?

Şu an Qualcomm’un en güncel sürümü Snapdragon 8+ Gen 1 yonga seti. Şirketin üzerinde çalıştığı ve Kasım ayında tanıtılacak olan Snapdragon 8 Gen 2’nin bu mevcut sürüme göre performans artışı ise %10 dolaylarında olacak.

Xiaomi Mi CC10, Qualcomm Snapdragon 870 yongasına sahip olacak

Bu değer, yeni nesil bir yonga seti için çok tatminkar değil ancak şirket bu konudaki açığı verimlilik değerleriyle tolere etmeyi amaçlıyor. Öyle ki, eğer iddialar doğruysa Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti, Snapdragon 8+ Gen 1 yonga setine göre %50 oranında daha yüksek verimlilik sunacak. Bu da gerçekten çok önemli bir gelişme. Bakalım Qualcomm bu iddialar karşısında bir cevap verecek mi?

iPhone 14 üretecek fabrikalar karantina yüzünden kapatıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir