Sıcaklık rekoru kırılacak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıkladı

iklim değişikliği intihara

Bugün meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklandığına göre sıcaklık rekoru kırılacak. Görünen o ki bu yaz bizi korkunç bir sıcak bekliyor. İşte detaylar.

14 Mayıs 2020 tarihinde başlayan çöl sıcakları ile birlikte sıcaklık rekoru kırılacak sesleri yükselmeye başladı. Özellikle de Meteoroloji Genel Müdürlüğü halkı bu konuda kesin bir dille uyardı. Kuzey Afrika sıcakları olarak da bilinen şimdiki hava durumu, yaz aylarında Türkiye’de görülebiliyor. Ancak işin asıl tuhaf tarafı 44.5 derece gibi hava durumlarının daha Mayıs ayındayken başlaması. Son 20 yılın en yüksek Mayıs ayı sıcaklığı dün ölçüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü dikkatli olun uyarısı yaptı

Sıcaklıklarının Türkiye’ye gelmesi ile birlikte, ölüm riskinin yüksek olduğu kişiler için daha büyük tehlikeler konusunda uyarılarda bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü her yıl yaptığı gibi bu yıl da özellikle tansiyon ve kalp hastaları için dikkatli olun çağrısı yaptı.

Sıcaklık rekoru kırılacak

En son 1945 yılında 38.7 derece olarak kayıtlara geçen rekor sıcaklık, 43 derece gibi bir üst noktaya ulaştı. Ege Bölgesi’nin önemli şehirlerinden olan Aydın 1969’da yılında 40.2 dereceyi görmüştü. Ancak şimdi 42.6 dereceye kadar yükseldi. Çöl sıcaklarının özellikle de Ege Bölgesi’nde yoğun bir etkiye sahip olduğu söyleniyor. Muğla 3 gün boyunca üst üste sıcaklık rekoruna imza attı.

Quadro LK001 Temassız Ateş Ölçer ile kendi önleminizi alın!

Marmara bölgesi, Karadeniz ve Doğu Anadolu gibi bölgelerde sıcaklık büyük oranda düşecek gibi görünüyor. Ancak diğer bölgelerde etkisini devam ettirecek. Bu hafta içerisinde yeni bir rekor beklenmese bile, yine de Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bizi zor günler bekliyor diyebiliriz. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün sıcaklık rekoru açıklamaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir