Siber saldırılar kurbanlar için daha maliyetli hale geliyor

Fotoğraf düzenleme uygulamaları

Atlas VPN tarafından virüsün) ve kötü amaçlı yazılım siber saldırılarının yıkıcı potansiyeli üzerine yapılan araştırma, kurban işletmelerin neredeyse dörtte birinin (%22) böyle bir olayda 100.000 ila 499.999 ABD Doları arasında herhangi bir yerde kaybettiğini ortaya koydu.

Siber saldırılar kurbanlar için daha maliyetli hale geliyor. Dahası, %11’i 500.000 ile 999.999$ dolar arasında kaybetti, %4’ü ise bir milyon veya daha fazla kaybetti. Genel olarak, %37’si 100.000 dolar veya daha fazla kaybetti, dörtte biri (%24) 50.000 ila 99.999  dolar arasında kaybetti.

Pegasus bilgisayar korsanları

Dikkate alınması gereken birçok etken olduğundan kesin finansal etkiyi belirlemek de nispeten zor. İşletmelerin ayrıca marka zararını, iş ortağı ve müşteri operasyonunu ve olası düzenleyici cezaları da göz önünde bulundurması gerekir.

FBI e-posta sunucuları bir hacker tarafından hacklendi!

Atlas VPN’de siber güvenlik yazarı Vilius Kardelis, “Son zamanlarda birçok işletme siber güvenliğe daha fazla yatırım yapmış olsa da, en kritik zorluk şeffaflık” diyor. “Şirketler, müşteri güvenini kaybetme korkusuyla olayları bildirmekten korkuyor. Ancak bu, siber saldırıları daha tehlikeli ve yaygın hale getirerek işletmelere önemli zararlar veriyor.”

Siber saldırılar kurbanlar için daha maliyetli hale geliyor

Bununla birlikte, Atlas VPN, kurban işletmelerin neredeyse üçte birinin (%31) iş ortağı veya müşteri operasyonlarının kesintiye uğramasının yanı sıra finansal bilgi hırsızlığı yaşadığını keşfetti. Ayrıca, dörtte birinden fazlası (%28) itibarı zedelenirken, %24’ü tedarik zincirlerindeki aksamalarla baş etmek zorunda kaldı.

Siber güvenlik uzmanları

Yaklaşık dörtte biri (%23) ticaret ve ticari operasyonların önündeki engelleri ele almak zorunda kalırken, %19’u iş ve sözleşme kaybı yaşadı ve neredeyse beşte biri (%18) doğrudan paralarını çaldırdı.

Tüm bunlar, işletmelerin potansiyel siber olayları kendilerine saklamak ve kamuya açıklamamak istemelerine neden oluyor.

Aslında, BT liderlerinin %48’i kuruluşlarına yönelik siber saldırıyı bildiklerini ancak bu konuda sessiz kaldıklarını söyledi. Bununla birlikte, araştırmacılar, bunları ifşa etmemek, siber saldırıları daha da tehlikeli ve yaygın ve sonuç olarak daha yıkıcı hale getiriyor.

Twitter Android uygulaması için önemli bir yeniliğe imza atıyor