Ana sayfa Genel İran siber saldırı nedeniyle internet erişimini kaybetti

İran siber saldırı nedeniyle internet erişimini kaybetti

Kısa bir süre önce gerçekleşen İran siber saldırı sonucunda, ülkede önemli ölçüde internet kaybı yaşandı. İran kendisine karşı yapılan bu siber saldırıyı bertaraf etti. İşte haberimizin detayları.

İnternet erişimi konusunda önemli bir yere sahip olan NetBlocks, 8 Şubat sabahı İran’ın telekomünikasyon ağında büyük bir aksaklık yaşadı. Tüm bu aksaklıklar ve kritik siber saldırılar NetBlocks radarına yakalandı. Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda ülkedeki internet kullanımının %75’e kadar düştüğünü ifade ediliyor.

İran siber saldırı sonucunda büyük hasar yaşadı

Online erişimin %25’ini kaybetmedeki en temel sebebin, İran yetkililerinin DZHAFA olarak bilinen “Dijital Kale” siber savunma mekanizmasını aktive etmesi nedeniyle olduğu söyleniyor. Şirket raporunda ayrıca DEZHFA aktivasyonunun “ülkenin altyapısına yönelik bir siber saldırıyı püskürtmek” amacıyla kurulduğu da ifade ediliyor.

Meydana gelen tüm Bu kısıtlayıcı olaylardan sonra normal internet bağlantısının yeniden başlaması 7 saat sonra gerçekleşti. Ülkedeki tüm özel ve kamu işletmecilerine telekomünikasyon altyapısı sağlandı. Telekomünikasyon Altyapısı Şirketi sözcüsü Sadjad Bonabi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda gerçekleşen saldırıların ‘DDoS’ adı verilen bir tür siber atak olduğunu söyledi.

Sistemin hizmet vermesini ve kullanıcıların hizmete erişmesini engelleyen bir saldırı türü olan DDoS, ülkeler açısından aslında pek de alışılmadık bir durum değil. Aralık 2019’da Çin, Hong Kong’da yapılan protestoları koordine etmek için benzer bir yöntem kullanmıştı. İran altyapısına karşı yapılan son saldırı için bunun en güncel örneği diyebiliriz.

İran, ABD’ye siber saldırılar ile yüklenecek

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler