Siber korsanlar artık otomobilleri de hedef alıyor!

Tesla araç satışında rekora koşuyor: Hedefleri tutturabilecek mi?

Son dönemde akıllı otomobillerin yaygınlaşması, bilgisayar korsanlarının dikkatini de bu yöne çevirdi. Özellikle ABD’de Tesla başta olmak üzere bazı otomobillerin hacklenerek çalındığı iddiaları ortaya atıldı. Peki önümüzdeki süreçte bizleri neler bekliyor? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Siber korsanlar artık otomobilleri de hedef alıyor! Otomobil dünyası da diğer pek çok sektörde olduğu gibi büyük bir dönüşümden geçiyor. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz nesnelerin interneti (IoT) ve sürücüsüz (otonom) araçlar, otomobil dünyasının yeni dünyaya araladığı kapıdan ilk geçen misafirler oldu. Gerçekten de araçların çalıştırılmasından multimedya sistemlerinin kullanılmasına kadar pek çok yeteneğin akıllanmasını ve önceki dönemlere karşılaştırılamaz bir konfor artışını sağlayan bu teknolojik gelişmeler, diğer bir taraftan ise otomobil kullanıcılarını tehlikelere karşı çok daha korumasız hale getiriyor.

Tesla EV araçları için yeni özellikleri duyurdu

Yapılan araştırmalara göre son 3 yıl içerisinde akıllı otomobillere gerçekleştirilen siber saldırıların sayısında %225 oranında artış yaşandı.

Siber korsanlar artık otomobilleri de hedef alıyor!

Bu gerçekten korkunç bir sayı. Üstelik saldırıların %38’inin amacı kullanıcıların verilerini çalmakken %27’si ise veriyle falan değil doğrudan arabanın kendisiyle ilgileniyor ve araç hırsızlığını amaçlıyor. Peki bu durumun önüne geçebilmek için güncellemelerin zamanında yapılması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz!

Tesla

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, siber korsanların en çok bekledikleri zaman güncelleme zamanları. Güncelleme anlarında oluşan güvenlik açıklarından faydalanan siber korsanlar, aracın uzaktan çalıştırılması, kapatılması veya verilere ulaşılabilmesi gibi pek çok saldırıyı tam da bu anda yapıyorlar.

Tesla, tüm modellerinde fiyatları 6.000 dolara kadar artırdı!

Bu sebeple akıllı otomobil sahiplerinin güncellemelerini kendileri yapmamaları gerektiğini savunan güvenlik uzmanları, bu konuda muhakkak yetkili servislerden yardım alınması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Microsoft yeni nesil Bing’i, ChatGPT’den “çok daha güçlü”