Ana Sayfa Haber Sesle Yayılan Virüs Keşfettiler!

Sesle Yayılan Virüs Keşfettiler!

Bilgisayar kullanıcıların her gün başına bela olan virüsler tüm korumalara rağmen zarar vermeye devam ediyor. Kullanıcılar kendilerini korumak için çeşitli anti virüs programları alsalar da, yazılımcılar daha yeni virüs teknolojileri geliştiriyor.

Uzmanlar hep, virüslerden kurtulmak için internet e girmeyin esprisi yapardı. Fraunhofer İletişim Enstitüsü’nde geliştirilen bir teknoloji, artık virüslerden kaçmanın imkansız olduğunu kanıtladı. İnterneti olmayan bilgisayarlarda bile işe yarayan bu virüs bir biriyle ses üzerinden iletişim kuruyor. Teorik olarak yapılabileceği daha önce iddia edilen virüs, Fraunhofer’deki bilim adamları tarafından gerçeğe dönüştürüldü.

aa

USB bellek ya da internet üzerinden bulaştığı bilgisayardaki verileri, ses dalgalarına dönüştüren virüs, bu şekilde bilgileri yayabiliyor. Bir bilgisayarda internet yoksa kullanıcı bilgilerini, internete bağlı bilgisayara böyle ulaştıran virüs böylece yayılmaya devam ediyor. Bilimadamları, virüsün 20 metre içerisinde mikrofonu olan tüm bilgisayarlara yayılabileceğini belirtti. Virüs aynı zamanda bilgisayardaki bilgileri ses dosyası haline getirip, başka bilgisayara da çıkardığı ses dalgalarıyla ulaştırabiliyor. Kod şeklindeki ses dalgaları, virüslü diğer bilgisayar tarafından çözülüyor. Bilimadamları sistemin tek eksik yanının, hız olduğunu söyledi. Virüs sadece saniyede 20 bit bilgi çözebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting