Ana SayfaGenelSelebritiler Instagram üzerinde eski numarayla trollendi

Selebritiler Instagram üzerinde eski numarayla trollendi

Müzik, sinema ve TV dünyasına ün yapmış selebritiler Instagram üzerinde paylaşıkları “telif hakları” metniyle, yıllar önce kullanılan bir trol numarasının kurbanı oldular.

7 yıl önce gündem olmuştu ama unutulmuş

7 yıl önce milyonlarca sosyal medya kullanıcısının copy-paste ederek kendi profillerinde yayınladıkları bir “trol” mesajı yeniden ortaya çıktı.

Facebook’un gizlilik ayarlarında yaptığı değişiklikle kullanıcıların fotoğraflarını ve mahrem verilerini ücretsiz olarak kullanabileceğinin hatırlatıldığı bu “trol” metni milyonlarca insan gerçek sanmıştı.

Cenova Konvansiyonu ne ola ki?

“Cenova Konvansiyonunun” vatandaşlara tanıdığı yasal haklar gereğince, fotoğraflarının telif hakkının sadece kullanıcıya ait olduğunu beyan eden milyonlarca kullanıcı trollendiğini hiçbir zaman fark etmedi.

Bu metin o kadar çok paylaşıldı ki, bunun trolleme girişimi olduğunu anlatmaktan yorulanlar bile metni paylaşan insanlarla dalga geçmeye başladılar.

Ancak tarih şimdi yeniden tekerrür ediyor. Bu kez de, onlarca milyon dolar servetleriyle herkesin hayran olduğu hayatlar yaşayan selebritiler komik duruma düştü.

Çok sayıda selebriti Instagram’da yapılan gizlilik politikası değişimi nedeniyle haklarından vazgeçmediklerini belirten uzun bir uyarıyı kopyalarak bu fotoğraf/metni resmi Instagram hesaplarında paylaşmaya başladılar. Üstelik sadece selebritiler değil, ABD hükumetinden siyasetçiler/politikacılar da bu tuzağa düştüler. Özellikle de Enerji Bakanı’nın metni kopyalayıp paylaşması büyük dikkat çekti. Bu basit hileye kanan bakanın, ABD nükleer silahlarını ateşlemeye yetkisinin olması da sosyal medyada tartışma konusu oldu.

7 yıl önce bütün dünyayı güldüren bu trolleme denemesinin yeniden başarıya ulaşması, sosyal medyadaki kullanıcıların medya okur yazarlığı konusunda ne kadar zayıf olduğunu da ortaya koydu. Ayrıca Usher, Waka Flocka Flame, Julianne Moore, Julia Roberts ve Rob Lowe da aynı trol metni paylaştı.

Facebook yöneticileri, yeniden ortaya çıkan bu metin üzerine açıklama yaparak, metnin tamamen uydurma olduğunu da hatırlattılar.

Çakal YouTuber rakip kanalların sahiplerine SWAT ekibi gönderdi

instagram troll

 

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting