Ana SayfaDonanımSamsung’dan Çocuklara Yönelik Yeni Smart TV Uygulamaları

Samsung’dan Çocuklara Yönelik Yeni Smart TV Uygulamaları

Samsung Electronics Co. Ltd., çocuklar için özel olarak tasarlanmış dünyanın ilk interaktif Smart TV uygulamalarının lansmanını gerçekleştirdi. Tanıtımı gerçekleştirilen yeni uygulamalar sayesinde, çocuklar hareketle kontrol, sanal ayna ve mobil cihaz bağlantı özelliklerini kullanarak televizyondaki içerikle etkileşime geçebiliyor. Böylelikle ortaya eğitim, gelişim ve eğlenceye dönük son derece gerçekçi bir kullanıcı deneyimi çıkıyor.  

‘Playing Nado Hutos’, ‘Sticker Theater’, ‘Gingerbread Man’, ‘Three Little Pigs’, ‘Kindergarten’ ve ‘Best Kids Song’ adlı 6 yeni uygulama, dünyanın dört bir yanındaki Samsung Smart TV kullanıcılarına sunuldu. Samsung aynı zamanda çocuk odaklı Smart TV içeriklerini de yıl sonu itibariyle iki katına çıkarmayı planlıyor.

Samsung Electronics Türkiye, Tüketici Elektroniği Direktörü Lemi Paksoy konuyla ilgili olarak: “Samsung olarak geçtiğimiz birkaç yılda tüketicilerimize, televizyonlarına dönük daha sezgisel kontrol ve etkileşim yolları sunmaya yoğunlaştık. Bu inovasyonlar, özellikle de uzaktan kumanda kullanmaya alışık olmayan küçük çocukların Smart TV’lerle etkileşimini kolaylaştırdı” dedi.

Çocuk odaklı yeni uygulamalardan biri, Samsung’un Akıllı Etkileşim özelliğine sahip. Bu özellik sayesinde kullanıcı, televizyonu ses ve hareketle kontrol edebiliyor. ‘Playing Nado Hutos’ uygulaması, çocuklara ellerini ekranın önünde hareket ettirerek, Hutos isimli bir karakterle etkileşime girme imkânı sunuyor. Çocuklar Hutos’u gıdıklayabiliyor, sevebiliyor veya onu yönlendirerek oyunun içerisindeki birçok nesneyle etkileşime girmesini sağlayabiliyor. Karakter, çocuğun hareketine bağlı olarak farklı şekillerde davranabiliyor. Uygulamada aynı zamanda Hutos’un hikâyesini anlatan isteğe bağlı bir video da sunuluyor. Böylelikle çocuğun karakterle daha güçlü bir duygusal bağ kurması sağlanıyor. 

Samsung, televizyon ve mobil cihazlar arasındaki etkileşimin giderek artıyor olmasını göz önünde bulundurarak, ‘Sticker Theater,’ ‘Gingerbread Man’ ve ‘Three Little Pigs’ olmak üzere üç yeni televizyon uygulaması geliştirdi. Uygulamaların, mobil bir uygulamayla birlikte kullanıldıklarında işlevsellikleri artıyor. Mobil uygulamalar, ebeveynler tarafından Samsung Apps veya Google Play üzerinden indirilebiliyor. Örneğin, ‘Sticker Theater’ ile çocuklar film çekerek yaratıcılıklarını ortaya koyabiliyor. Kullanıcı sahneyi, yeri ve karakterleri belirleyebiliyor ve daha sonra mobil bir cihaz aracılığıyla diyalogları kaydedebiliyor. Kaydedilen sahneler, arzu edildiğinde Samsung’un Akıllı Hub uygulaması sayesinde televizyonda yeniden oynatılabiliyor.

Samsung sanal ayna hizmeti hem ‘Kindergarten’ hem de ‘Best Kids Song’ uygulamalarıyla birlikte sunuluyor. Uygulamalar çocuklara gerçek anlamda olayların bir parçası olma olanağı sağlıyor. Kullanıcı, Smart TV’nin dâhili kamerasını kullanarak kendi hareketlerini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor. ‘Kindergarten’ her kelimeyi belirli dans hareketleriyle eşleştirerek çocukların kelime haznesini eğlenceli bir şekilde geliştiriyor. Oyun karakteri ekranın sol tarafında dans ederken, çocuklar da ekranın sağ tarafında kendi dans hareketlerini izleyebiliyorlar. ‘Best Kids Song’ uygulaması da benzer şekilde, çocuklara hem klasik çocuk şarkılarını söyleme hem de dans etme imkânı sunuyor.

Samsung şu anda ‘Pororo’ ve ‘Canimals’ uygulamaları dâhil, çocuklara yönelik yaklaşık 90 adet popüler Smart TV uygulaması sunuyor. 2012 sonu itibariyle çocuklara yönelik 90 adet uygulama daha sunmayı planlıyor. Bu uygulamalarda isteğe bağlı video içerikleri, bilgi oyunları, dil öğrenme uygulamaları ve çocuk hikâyeleri yer alacak.

Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU