Ana SayfaCep TelefonuTürkiye’deki Öğrenciler Tarafından Geliştirilen 12 Uygulama BlackBerry App World’de

Türkiye’deki Öğrenciler Tarafından Geliştirilen 12 Uygulama BlackBerry App World’de

Dünya çapında 80 milyondan fazla kullanıcısı olan BlackBerry akıllı telefon üreticisi Research In Motion (RIM), üniversite öğrencileri ile işbirliği yaparak BlackBerry® App World için uygulama geliştirmelerine yardımcı oldu.

Projeye; Koç, Sabancı, Bilkent, ODTU, Dokuz Eylül ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversiteleri’nden toplamda 140’tan fazla öğrenci katıldı. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümleri ve ilgili kulüplerinden öğrenciler mobil sektöre dair fikir ve proje önerilerini paylaştı, uygulama geliştirmeye yönelik eğitim ve teknik desteğin sunulduğu haftalık online toplantı, workshop ve seminerlere katıldı. Proje, RIM tarafından BlackBerry® Akademik Program çerçevesinde gerçekleştirildi.

Projeye katılan öğrenciler sosyal ağlar, anlık mesajlaşma, mobil eğlence-oyun, navigasyon, alışveriş ve sağlık gibi konularında çeşitli uygulamalar geliştirdi.

- Reklam -

BlackBerry Meet-Up Projesi’nin Öne Çıkan Uygulamaları

Proje dahilinde özellikle 3 uygulama yoğun ilgi topladı:

NTVMSNBCntvmsnbc.com haberlerine kolayca ulaşmayı sağlayan ve sunduğu kullanım kolaylığı ile öne çıkan uygulama aracılığıyla, yerel ve global gelişmeler takip edilebilir, tercih edilen konu başlıkları altındaki haberler görüntülenebilir, hava durumuna göz atılabilir ve en güncel döviz kurları ile borsa haberleri takip edilebilir.

KGGBkullanıcıların kan gruplarına göre özel diyet programları sunan uygulama ile sağlıklı bir yaşam için çeşitli beslenme önerilerine ulaşılabilir.

Seyahat için en ideal uygulamalardan biri olan Taximeter ile mevcut yerden gidilecek yere en uygun yol listelenerek öngörülen mesafe ve taksi ücretine ulaşılabilir.

Proje dahilinde geliştirilen diğer uygulamalar:

  • Smart Unit Converter ile ses ve hız gibi birimleri dönüştürülebilir
  • Translator ile Microsoft Translator üzerinden metin çevirisi yapılabilir
  • Diet ile kalori hesaplaması yapılabilir
  • Word Game ile aşamalı bir kelime oyununun keyfine varılabilir
  • GMT ile Google Alerts üzerinden medya takibi yapılabilir
  • Dot Game ile klasik bir puzzle ile oyalanılabilir
  • Look Around ile arkadaş listeleyebilir, takip edebilir ve dosya alışverişinde bulunulabilir
  • Simple XKCD  ile ünlü karikatür serilerine ulaşılabilir
  • Yakınım ile yakında bulunan restorant, cafe gibi mekanları listelenebilir ve haritaya eklenebilir

*Bu uygulamanın sadece yönlendirme olarak görülmesi ve herhangi bir diyet ya da egzersiz programına başlanmadan önce doktora danışılması önerilir.

BlackBerry Akademik Program

BlackBerry Akademik Programı (BAP), RIM’in global çapta eğitime verdiği desteğin en önemli göstergelerinden biridir. Dünya çapında, 113 ülkede 700’den fazla kurum, uygulama geliştirme ve mobil bilgi işlem alanındaki ağ, görüntü, pil ömrü gibi önemli konularda çeşitli çalışmalar yürütmektedir.  Program, öğrencilere sektörel bilgi ve fırsatlar sunarak onları mobil dünyaya hazırlamayı hedeflemektedir. RIM, öğrencilere daha anlamlı bir deneyim sunmak amacıyla, program dahilinde seçilen kurumlara materyel, cihaz, yazılım da dahil olmak üzere son teknolojileri temin etmektedir. Program ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.blackberry.com/academic

- Reklam -
Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting