Samsung yonga seti üretimi için kolları sıvadı

Samsung çip üretim fiyatlarını yüzde 20'ye kadar artıracak

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan ve içerisinde teknolojinin geçtiği hemen her alanda rekabete girişen Samsung, çip üretimi konusunda da yeni bir dönemin öncüsü oldu.

Samsung yonga seti üretimi için kolları sıvadı. Çip üretimi denildiği zaman akla gelen ilk isim Taiwan Semiconductor Manufacturing Company yani daha çok bilinen kısaltmasıyla TSMC oluyor. Tayvanlı ünlü çip üreticisi Apple’dan AMD’ye kadar teknoloji dünyasının en büyük ve en güçlü markalarına çip tedariği sağlıyor. Bununla birlikte bu sektörün en önemli ikinci ismi olan Samsung’un her zaman olduğu gibi liderliği hedeflediğini ve bunun için de çok agresif bir gelişim sürecine girdiğini söyleyelim.

Samsung yapay zekaya 356 milyar dolar yatırım yapıyor

Şu an için piyasanın yarısından fazlası TSMC’nin kontrolünde ki bu durumda TSMC’yi neredeyse çip tedariği konusunda tekel konumuna sokuyor. İşte sahip olduğu pazar payını genişletmek ve TSMC’nin hakimiyetini kırmak isteyen Güney Koreli teknoloji devi, bu alana yüzlerce milyar doları bulan yatırım yapmaya karar verdi ve ilk işaret fişeğini de 3nm sürecine geçerek resmen yaktı.

Samsung Galaxy Z Fold 4, sadece 254 gram ağırlığında olacak

Samsung yonga seti üretimi için kolları sıvadı

Geçtiğimiz gün paylaşılan bir görselle 3nm üretim sürecinin resmen başladığını doğrulayan Samsung, yeni teknoloji sayesinde çiplerdeki yer kaplama alanının %16 azalacağını, güç tüketiminin %45 düşeceğini ve en önemlisi de 5nm sürecine kıyasla performansın %23 artacağını söyledi.

Samsung çip üretim fiyatlarını yüzde 20'ye kadar artıracak

Her ne kadar TSMC’de yakın bir zamanda 3nm sürecine dahil olacağını açıklamış olsa da, bu alanda Güney Koreli teknoloji şirketinin elini daha çabuk tuttuğu ve bu sayede rakibine göre önemli bir avantaj yakaladığı tartışmasız bir gerçek. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin daha ne gibi gelişmeler yaşanacak.

Twitch, içerik oluşturucularına bir yenilik sunacak