Samsung akıllı telefon pazarında lider

Samsung çip üretim fiyatlarını yüzde 20'ye kadar artıracak

Güney Koreli teknoloji devi, son birkaç aydır gösterdiği başarılı performans sayesinde artık akıllı telefon sektörünün en çok pazar payına sahip şirketi konumunda.

Samsung akıllı telefon pazarında lider. Akıllı telefon piyasası, rekabetin en yoğun olduğu alanlardan biri. Eğer kafaya oynamak gibi bir derdiniz yoksa, bu pazarda herkese bir pay var ancak amacınız en iyi olmaksa işte orada biraz durmanız gerekiyor. Çünkü akıllı telefon sektörünün belki de son 5-6 yılında zirvede sadece iki isim var: Samsung ve Apple.

Samsung akıllı telefon

Bu iki firma arasındaki rekabet tabi ki sadece akıllı telefonlar ile sınırlı değil. Ancak kanun gövdeyi götürdüğü bir pazar varsa, işte o da budur. Analiz firmalarının verdiği sayılara baktığımız zaman, genel itibariyle her ne kadar toplam pazar payı anlamında Samsung Apple’ı geçmeyi başarsa da özellikle 2021 yılının Ağustos ayından itibaren Amerikalı teknoloji devinin Güney Koreli şirkete üstünlük sağladığı görülüyordu.

Samsung akıllı telefon

Samsung akıllı telefon pazarında lider

Bununla birlikte bilhassa Kasım 2021 tarihinden itibaren satışları gözle görülen bir şekilde artan Samsung, bu tarihlerden itibaren tam tersi bir düşüş trendine giren Apple’a karşı yeniden üstünlük kurmaya başladı. Sonuç ise son 5 yılın zirvesini gören bir Samsung oldu.

Samsung akıllı telefon

Ünlü araştırma ve analiz şirketi Counterpoint tarafından paylaşılan raporlara göre, 2022 yılının Nisan ayı itibariyle, Samsung akıllı telefon pazarının %24’ünü tek başına kontrol edebilir duruma geldi. Bu Güney Koreli şirket için son 5 yılın rekoru manasına geliyor. Öte yandan listenin ikinci sırasına %15’lik payıyla Apple otururken, Çinli teknoloji devi Xioami ise, %12’lik pazar payıyla kendisine ancak 3. sıradan yer buldu.

TikTok kullanıcıları para basacak: Yeni sistem geldi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir