Avrupa’da en çok telefon satan kim? Samsung mu Huawei mi yoksa Apple mı?

en çok telefon satan

Dünyanın önde gelen analiz şirketlerinden biri olan Canalys, 2019 3. çeyreğinde en çok telefon satan şirketleri açıkladı. İşte konu hakkındaki detaylar.

Akıllı telefon pazarında muazzam bir rekabet mevcut. Nitekim bu rekabet, bölgelere göre önemli farklılıklar gösteriyor. Örneğin Asya pazarında Çinli üreticiler zirveye oynuyor. Yani rekabet genel anlamda Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi şirketler arasında oluyor. ABD pazarında ise Apple hegemonyası hakim. Buradaki rekabet de genel anlamda Apple ve Samsung arasında diyebiliriz.

Avrupa pazarına baktığımızda ise adeta global ölçekteki bir yansıma ile karşılaşıyoruz. Çünkü Avrupa pazarındaki sıralamanın genel anlamda global pazardaki sıralama ile örtüştüğünü söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Analiz sektörünün önemli isimlerinden biri olan Canalys, 2019 3. Çeyrekte Avrupa’da en çok telefon satan şirketlerin listesini yayınladı. Hemen baştan belirtelim. Listede öyle büyük bir sürpriz yok. Yani geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında kayda değer bir farklılık göze çarpmıyor.

Yine de Google ile yaşanan sorunların akabinde Huawei’nin Avrupa’da kan kaybetmesi bekleniyordu. Fakat bu da gerçekleşmemiş. Ayrıca Xiaomi de muazzam bir büyüme göstermiş.

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri 2019 3. çeyrekte en çok telefon satan firmalar listesi ile başbaşa bırakalım. (Diğer firmalar için sayfayı değiştiriniz)

En çok telefon satan firmalar

Samsung

Satılan Telefon: 18.7 milyon
Pazar Payı: Yüzde 35.7
Geçen Yıl Aynı Dönemde Satılan Telefon: 14.8 milyon
Geçen Yıl Aynı Dönemde Pazar Payı: Yüzde 30.4
İki Yıl Arasındaki Büyüme Farkı: + %26


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir