Rusya’dan Facebook’a Yaptırımlar! Sırada ne var?

Facebook yeni bir problemle karşı karşıya! Şikayetler bitmiyor

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun kararıyla Facebook ülke genelinde yasaklandı.

Rusya’dan Facebook’a Yaptırımlar! Sırada ne var? Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Ukrayna’nın güneydoğusundaki Donbass bölgesine askeri operasyon kararı almasının ardından sosyal medyanın odak noktası “Rusya-Ukrayna savaşı” oldu. Tüm dünyanın gözü Avrupa’dayken, Rusya Hükümeti bugün Facebook’a yaptırım kararı aldı.

Sputnik’in haberine göre, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Facebook’un çatı şirketi Meta Platforms Inc.’e Rus medya kuruluşlarına uygulanan sansürün kaldırılmasını talep eden bir mektup gönderdi. Ancak Meta’nın bu talebi yerine getirmediği belirtildi.

Facebook, Ukrayna'daki insanlar için yeni bir özellik açıyor

Rusya, Facebook’a kısmi erişim engellemesi uyguluyor

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), bugünden itibaren Facebook’a erişimi kısmen kısıtlayacaklarını duyurdu. Kurum, Facebook’un temel insan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra Rus vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini de ihlal ettiğine karar verildiğini duyurdu.

Roskomnadzor, internet sitesinde yayınladığı duyuruda şu ifadelere yer verdi:

25 Şubat’ta Başsavcılık, Dışişleri Bakanlığı ile mutabık kalınarak, Facebook’un temel insan hakları ve hak ihlalleri olduğunu belirterek, Rusya vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini ihlal eden bir sosyal ağ olduğuna karar verdi. Başsavcılık kararı uyarınca 25 Şubat 2022 tarihinden itibaren Facebook’a erişimin kısmen kısıtlanmasına karar verildi.

Facebook’un Rus medyasına ait dört kuruluşu sansürlediğini belirten Roskomnadzor, Rusya’da faaliyet gösteren medya organlarına yönelik bu tür eylemlerin ilgili yasa gereği yasak olduğunu hatırlattı. Meta’yı sansürü kaldırmaya çağıran Roskomnadzor, sosyal ağın bu talebi görmezden geldiğini söyledi.

Ukrayna’daki metro istasyonları sığınağa dönüştü!