Rusya uzay istasyonuna bir kurtarma aracı gönderiyor

ISS uluslararası uzay istasyonu

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ortaya çıkan hava kaçağı yüzünden alarma geçen Rusya Uzay Ajansı, sorunlu kapsülü değiştirmek için kurtarma aracı gönderiyor.

ABD ile Rusya arasındaki krizin büyümesi ile birlikte iki taraf uzaydaki ortak çalışmalarını da minimuma indirmiş olsa da ISS, yani Uluslararası Uzay İstasyonu her iki ülkenin birlikte çalışmaya devam ettirmesini gerektiriyor. Çünkü bu istasyonda sadece NASA astronotları değil, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotları ve Roscosmos (Rusya Uzay Ajansı) kozmonotları da görev alıyor. İstasyonun Roscosmos tarafından kontrol edilen tarafında bir sorun çıkması, tüm istasyonu etkiliyor. Nitekim yaşanan son kriz de Roscosmos tarafında çıktı. Roscosmos tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na entegre edilen kapsülde hava sızıntısının ortaya çıkması, tüm ISS ekibini alarma geçirdi.

Hatırlayacağınız gibi bu sızıntı geçtiğimiz günlerde tespit edilmiş, bunun üzerine NASA ve Roscosmos astronotları bu sızıntıyı kapatmak için birlikte çalışmışlardı. Ancak ISS mürettebatının tüm çabalarına rağmen bu sızıntı tam anlamıyla kapatılamadı. Bu yüzden Roscosmos’un acil durum planını devreye sokması gerekti.

uzay istasyonu sizinti

Roscosmos, önümüzdeki günlerde ISS’e bir kurtarma aracı gönderecek. Bu kurtarma aracı, sorunlu kapsülün yerini alacak. Hava kaçağı olan Soyuz kapsülü, ISS’ten ayrılacak ve Dünya’ya geri dönecek. Onun yerini, yeni gönderilen bu kurtarma aracı alacak.

NASA tarafından yapılan açıklamada, Roscosmos’un kurtarma aracını 20 Şubat’ta fırlatacağı açıklandı. 20 Şubat’ta gerçekleşecek bu fırlatma, normalde mart ayında gerçekleşmesi planlanan bir sonraki planlanmış fırlatmanın yerini alacak.

İnsanlar artık Apple’da çalışmak istemiyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir