Rusya savaşı için yeni cephe! Dijital dünya!

Rusya Ukrayna

Geçtiğimiz günlerde 1 yılını dolduran Rusya Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ediyor. Son sızdırılan bilgilere göre savaş artık dijital dünyaya da taşınmış durumda. Zira Rusya, Ukrayna’ya destek olan ülkelere sağlam siber saldırılar düzenliyor. İşte detaylar.

Rusya savaşı için yeni cephe! Dijital dünya! Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm hızıyla devam ediyor. Yapılan açıklamalara bakıldığında yakın zamanda bitmesi beklenmeyen, hatta belki de uzun yıllar boyunca devam edebileceği düşünülen savaşın tek etkilenen tarafı Rusya ve Ukrayna olmadığı anlaşılıyor.

Rus güçlerinin Ukrayna sahasına girdiği andan itibaren gerek ülkeler gerekse de büyük şirketler tarafından ambargo listesine alınan Rusya, bu hamleye karşılığını siber ortamda verme kararı almış gibi görünüyor.

Kripto para dolandırıcılığı

Microsoft’tan bugün yapılan açıklamaya göre, Rus siber korsanları tarafından son zamanlarda Ukrayna taraftarı ülkelere yapılan siber saldırılar olağanüstü seviyede artmış durumda. Saldırıların en çok yoğunlaştığı ülke ise tabi ki Rusya’nın bir numaralı düşmanı olan Amerika Birleşik Devletleri.

Pegasus bilgisayar korsanları

Rusya savaşı için yeni cephe! Dijital dünya!

Öte taraftan her ne kadar saldırıların ana hedefi ABD gibi görünse de, aslında açıklanan verilere göre son zamanlarda Ukrayna haricinde 42 farklı ülkeden 100’den fazla kuruluşun Rus siber korsanlarının saldırılarına maruz kalması, Rusya’nın bu alanda adeta bir siber dünya savaşına giriştiğini gösteriyor.

Pegasus bilgisayar korsanları

Yapılan açıklamalara göre saldırılarda %29’luk bir başarı oranı sağlayan korsanların hedeflerinde daha çok insani yardım kuruluşları ve Ukrayna lehine faaliyetlerden bulunan dernekler geliyor. Ancak yine de bazı küçük grupların herhangi bir örgüt ya da dernek gözetmeden bireysel saldırılar düzenlediğini de hatırlatalım. Bu yüzden şu sıralar spam maillere ve fake linklere her zamankinden daha temkinli yaklaşmakta fayda var.

Asus ROG Phone 7D performans testinde görüldü