Ana SayfaGenelRolls-Royce , üniversite öğrencileriyle bir araya geld

Rolls-Royce , üniversite öğrencileriyle bir araya geld

Öğrencilere havacılık endüstrisindeki en son gelişmeleri ve geleceğin teknolojilerini aktarmak amacıyla düzenlenen “Havacılığın Geleceğine Bakış” konulu konferanslar, Rolls-Royce ekibinin katılımıyla beraber İTÜ ve ODTÜ üniversitelerinde gerçekleşti.

Rolls-Royce düzenlediği bu konferanslarla, stratejisini, vizyonunu ve net sıfır karbona geçişi sağlama konusundaki kararlılığını gençlerle paylaştı.

Düzenlenen konferanslarda, temiz ve uygun maliyetli enerji kullanımını destekleyen Küçük Modüler Reaktörler (SMRs) ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış daha temiz çözümler sağlayan ve güç şebekeleri olarak tanımlanan “microgrid”ler hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Bunların yanı sıra konferanslarda, dünyanın tamamen elektrikli en hızlı uçağı rekorunu kıran “ACCEL” Projesi hakkında ayrıntılara da yer verildi.

Rolls-Royce

Rolls-Royce’un havacılık endüstrisinde karbondan arındırılmış bir gelecek sağlanmasına liderlik etmek için, teknolojik kabiliyetlerini kullanma taahhüdünden de detaylıca bahsettiği konferanslarda, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları’nın (SAF) hızlıca üretimi ve kullanımını sağlama ve verimlilikte önemli iyileştirmeler elde etmesi konusundaki gelişmeler de ele alındı. Rolls-Royce’un kısa vadeli hedefleri arasında, uzun mesafeli uçaklarda kullanılan tüm “Trent” motorlarının 2023 yılına kadar %100 SAF ile uyumlu hâle getirilmesi yer alıyor. Bu da Rolls-Royce’un önümüzdeki iki yıl içinde, dünyadaki uzun mesafeli uçak motorlarının yaklaşık %40’ı ile karbondan arındırılmış faaliyetlerin mümkün olduğunu kanıtlayacağı anlamına geliyor.

Net sıfır karbon hedefiyle Rolls-Royce, 2030 yılına kadar kendi faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları sıfıra indirmeyi hedefliyor. Şirket ayrıca, 2050 yılına kadar faaliyet gösterdiği sektörlerin sıfır karbon emisyonuna ulaşmasında da öncü bir rol oynayacak ve toplumun net sıfır karbon ekonomisine geçişini destekleme konusunda önemli bir rol üstlenecek.

Rolls-Royce

Gerçekleşen konferanslara konuşmacı olarak katılım gösteren Rolls-Royce Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya Bölgesi Pazarlama Direktörü Jason Sutcliffe “Havacılık endüstrisi her gün insanları ve kültürleri birbirine bağlıyor. Geleceğimizi daha iyi inşa edebilme şansına sahip olabilmek adına gençleri bu sürece dâhil etmenin ve eğitmenin oldukça önemli olduğuna inanıyorum. Havacılığın geleceği, motorların daha verimli bir hâle getirilmesine ve elektrifikasyon, sürdürülebilir havacılık yakıtları gibi yeni teknolojilerin geliştirilmesine dayanıyor. Rolls-Royce olarak, teknik çözümler ve yeni güç kaynakları geliştiriyoruz. Bunların yanı sıra, 2050 yılına kadar net sıfır karbona geçişi sağlamak üzere iş birlikleri konusunda da sektöre öncülük ediyoruz. Ayrıca inovasyonu güçlendirme ve enerji geçişini sağlamada önemli role sahip olacak geleceğin mühendislerine ilham vermeye de kararlıyız.” dedi.

Geleceğin bilim insanlarını ve mühendislerini yetiştirmek için STEM (Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) eğitimleri organize eden Rolls-Royce, 2030 yılına kadar bilim ve teknolojiyle ilgilenen 25 milyona yakın gence ilham vermek üzere dünyanın dört bir yanında STEM faaliyetleri yürütüyor.

Rus mahkemesi Meta ve WhatsApp ile problem yaşıyor

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting