Ana SayfaHaberRus mahkemesi Meta ve WhatsApp ile problem yaşıyor

Rus mahkemesi Meta ve WhatsApp ile problem yaşıyor

Reuters’in bildirdiğine göre, Moskova mahkemesindeki bir yargıç Pazartesi günü Instagram ve Facebook’un “aşırılıkçı” faaliyetlerden suçlu olduğunu söyledi. Rus mahkemesi bu ayın başlarında her iki platformda da yasakları yürürlüğe soktu. İşte detaylar.

Rus mahkemesi Rusya’daki en popüler mesajlaşma platformlarından biri olan Whatsapp’a yasak uygulamayacak. Rus makamları Meta hakkında ceza davası açmaya karar verdi. Bu davanın sonucu bugün mahkemede belirlenecek. Birçok Rusya uzmanı, mahkemenin Whatsapp’ı yasağa dahil etmemeyi seçeceğine inanıyor. Deloitte’un 2021’de yaptığı bir ankete göre, 14 yaşın üzerindeki Rusların yaklaşık yüzde 80’i iletişim kurmak için Whatsapp kullanıyor.

Rus mahkemesi Meta ve WhatsApp ile problem yaşıyor

Mobil operatör Megafon bugün Reuters’e verdiği demeçte, Whatsapp’ın kaderi konusundaki belirsizlik nedeniyle milyonlarca Rus’un son haftalarda Telegram indirdiğini söyledi. Devam  eden Rusya Ukrayna savaşında bir çok yaptırım uygulandı. Apple ve Microsoft gibi büyük şirketler Rusya’ya karşı yaptırımlar uyguladı. Bu da Rusya’nın karşı atağa geçmesine sebep oldu. WhatsApp’ın da engellenmesi söz konusu olunca şu anda ülkede Telegram bir numaralı mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Rus devlet medya ajansı TASS’a göre, hakimin kararı uyarınca Meta’nın Rusya’da ofis açması veya iş yapması fiilen yasaklandı. Savcılık sözcüsü TASS’a verdiği demeçte, “Meta’nın ürünlerinin bireyler ve tüzel kişiler tarafından kullanılması aşırılık yanlısı faaliyetlere katılım olarak görülmemelidir.” ifadeleri kullanıldı. Devam eden savaş ortamında olay nerelere varacak bekleyip göreceğiz.

Brezilya sadece iki gün sonra Telegram yasağını geri aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting