Qualcomm, Apple M serisine rakip işlemcisini test ediyor

qualcomm

Apple, dizüstü ve masaüstü bilgisayarında kendi geliştirdiği M serisi işlemcileri kullanıyor. Bu işlemciler piyasada rekabeti daha da kızıştırdı. Qualcomm’dan Apple’a yanıt geliyor diyebiliriz.

Qualcomm, SC8380 olarak da bilinen Snapdragon 8cx Gen 4 yongasetini 10 inç ekranlı bir cihazda test ediyor. Bu durum işlemcinin 10 inç (veya daha büyük) tabletlere, muhtemelen ikisi bir arada olan tablet modellerine ve hatta Windows’lu dizüstü bilgisayarlara yönelik olacağını gösteriyor. Microsoft belki bu işlemciyi kullanarak çift ekranlı Surface Neo tipinde bir cihaz da üretebilir.

Bahsettiğimiz cihazlar Apple’ın M işlemcili iPad ve Mac’lerine karşı rakip olacak. Diğer yandan da Qualcomm’un Apple’la işlemci yarışına da girdiği açık bir gerçek. Bazı piyasa analistleri Qualcomm’un prestij yarışında olduğunu düşünüyor.

Qualcomm

Kod adı Hamoa olan Snapdragon 8cx Gen 4 yongasetinde, 8 performans çekirdeği (3.4 GHz’e kadar) ve 4 adet verimlilik çekirdeği (2.5 GHz’e kadar) olmak üzere toplamda 12 çekirdek var. Bu çekirdeklere de oldukça yetenekli olduğu belirtilen Adreno 740 GPU’su eşlik ediyor. Tabii ki dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlar işin içeriğine girdiğinde Snapdragon 8cx Gen 4 yongaseti, soğutmaya sahip olan harici grafik işlemcilerle de donatılabilecek.

Qualcomm’un yeni işlemcisini kullanan cihazların 2023 sonunda veya 2024’ün başlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Genelde bu cihazların benchmark testleri daha önce internete sızıyor. Performansın nasıl olduğunu sızıntılar sayesinde daha önce öğrenebiliriz.

ChatGPT ve Google Bard’a rakip EinsteinGPT geliyor