Qualcomm açıkladı! Telefon fiyatları artacak!

Telefon fiyatları

Yonga seti üreticisi Qualcomm, 2020 yılı telefon fiyatları hakkında tahminlerini açıkladı. Önümüzdeki yıl telefon fiyatları artacak!

Akıllı telefon pazarı gitgide büyüse de fiyat konusunda firmalar artık insafsız davranmaya başladı. 999 dolarlık ilk telefon olan iPhone X‘in ardından bu baraj kısa süre içerisinde aşılmış ve 1.099 dolarları görmeye başlamıştık. Amerika’da yaşayan bir için de oldukça yüksek olan fiyatlar hakkında Qualcomm cephesinden açıklama geldi. Qualcomm’a göre; önümüzdeki yıl telefon fiyatları daha da artacak.

Qualcomm, 2021 yılında tanıtacağı amiral gemisi yonga seti Snapdragon 875‘in maliyetinin bir hayli fazla olduğunu belirtti. Snapdragon 875’te yer alan Snapdragon X60 5G modemden dolayı maliyetin katlanacağını belirten Qualcomm, telefon üreticilerinin bu yüzden fiyatları arttıracağını belirtiyor.

Mevcutta yer alan Snapdragon 865 yonga seti telefon üreticilerine ortalama 80 dolara mal oluyor. Ancak Snapdragon 875 ile maalesefki bu maliyet iki katına çıkıp 160 dolara mal olacak. Hal böyle olunca maliyetteki bu artış fiyatlara da yansıtılacak. Bu 80 dolarlık artış direkt olarak telefonlarda + 80 dolar yansımayacak.

Honor X10 Max kanlı canlı görüntülendi!

2021 yılında muhtemelen amiral gemisi telefonların fiyatları 1.099 dolar banından başlayacak ve 1.300 dolarlara kadar çıkacak gibi görünüyor. Koronavirüs salgının da bu fiyat artışında büyük rol oynayacağı aşikar. Türkiye’de amiral gemisi modellerin 10.000 TL’den başladığını düşünürsek, bu fiyatların 2021’de 12.000 TL’ye kadar çıkacağını söyleyebiliriz.

Telefon fiyatları

Artık tüm dünya amiral gemisi modellere pek ilgi duymayacak gibi görünüyor. İnsanlar uzun süredir orta segmente odaklanmaya başlamıştı. Hatta bu alanda Apple bile iPhone SE 2020 modeli ile boy göstermişti. Önümüzdeki yılda da fiyatlar artarsa orta segmentte yükseliş görmeye devam edeceğiz gibi.