Snapdragon 888 yonga seti tanıtıldı

Snapdragon 888

Qualcomm’un yeni amiral gemisi yonga seti Snapdragon 888 resmi olarak tanıtıldı. Bakalım yeni yongamız ne gibi özellikler sunuyor?

Qualcomm, Qualcomm Snapdragon Tech Summit 2020 etkinliğinde 2021 yılı amiral gemisi yonga seti olan Snapdragon 888 ile karşımıza çıktı. Normal şartlar altında bu yonga setinin Snapdragon 875 olarak isimlendirilmesi bekleniyordu. Ancak Qualcomm bu yıl isimlendirmede bir değişikliğe gitti ve 888 rakamını kullandı.

MediaTek MT689X amiral gemisi olacak

Qualcomm Technologies’in mobil, bilgi işlem ve altyapı kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Alex Katouzian, şimdiye kadarki en gelişmiş platformumuz ve mobil için yeni bir çağ başlatıyor. 8 rakamı, on yıldan fazla bir süredir premium işlemcilerimizi temsil ediyor – ve bu platform premiumun özü.” ifadelerini kullandı.

Snapdragon 888

Snapdragon 888 özellikleri

3. nesil Qualcomm Snapdragon X60 5G modem ile geliyor. Bu sayede dünya çapındaki tüm büyük bantlarda mmWave ve alt-6 sunarak küresel uyumluluğun yanı sıra 5G taşıyıcı toplama, küresel çoklu SIM, bağımsız, tek başına olmayan ve Dinamik Spektrum Paylaşımı sunuluyor.

Yeniden tasarlanmış Qualcomm Hexagon işlemcili 6. nesil Qualcomm AI Engine, saniyede 26 tera işlem (TOPS) AI performansı sunuluyor.

2. nesil Qualcomm Sensing Hub, sezgisel, akıllı özellikler için daha düşük güç tüketen her zaman açık AI işleme içeriyor.

Snapdragon 888’deki 3. nesil Snapdragon Elite Gaming, Qualcomm Technologies’in Qualcomm Adreno GPU performansında büyük bir atış sunuyor.

Qualcomm Spectra ISP, saniyede 2,7 gigapiksel veya 12 MP çözünürlükte kabaca 120 fotoğrafa olanak tanılıyor. Resim işleme önceki nesle göre yüzde 35’e kadar daha hızlı olacak.

Snapdragon 888 destekli akıllı telefonlar

  • ASUS ROG Telefon Snapdragon 888’i kullanacak.
  • Black Shark, Qualcomm SD 888 5G Mobil Platformuna sahip ilk akıllı telefon dalgası olan 2021 Q1’de yeni bir akıllı telefon piyasaya sürecek.
  • Amiral gemisi Nubia RedMagic Z serisi telefon Snapdragon 888’i kullanacak.
  • OPPO, 2021’in ilk çeyreğinde SD 888’e sahip amiral gemisi Find X serisi akıllı telefonu piyasaya süren ilk şirketlerden biri olacak.
  • realme, Qualcomm SD 888 Mobil Platform tarafından desteklenen “Race” kodlu amiral gemisi 5G akıllı telefonunu olabildiğince erken tanıtacak.
  • LG, 2021’de SD 888 ile çalışan yeni telefonları piyasaya sürecek.
  • Yeni SD 888’e sahip vivo ve iQOO akıllı telefonlar yakında geliyor.
  • OnePlus, 2021’in ilk yarısında Snapdragon 888 tarafından desteklenen amiral gemisi akıllı telefonunu piyasaya sürecek
  • Xiaomi’nin yakında çıkacak amiral gemisi akıllı telefonu Mi 11, Snapdragon 888’e sahip ilk cihazlardan biri olacak.
  • ZTE de SD 888 kullanacak.

Qualcomm ayrıca Lenovo, MEIZU, Motorola ve Sharp ile ortaklık kurarak en son amiral gemisi Mobil Platform tarafından desteklenen akıllı telefonları piyasaya sürecek. Diğer ortaklar arasında Ericsson, Hugging Face, NTT DOCOMO, Tension ve Verizon bulunmaktadır. Qualcomm, yarın Tech Summit 2020’nin 2. Gününde Snapdragon 888 hakkında daha fazla ayrıntı açıklayacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir