Prilex Virüsü yakında Türkiye’de görülecek

Prilex

Güvenlik uzmanları bir grup siber suçlu tarafından yaratılan ve adını 2022’deki en gelişmiş kötü amaçlı Satış Noktası (PoS) yazılımından alan Prilex’in üç yeni çeşidini ortaya çıkardı.

Keşfedilen Prilex modifikasyonları temassız yakın alan iletişimini (NFC) engelleyebiliyor. Böylece virüslü PoS terminallerindeki işlemler, müşterileri fiziksel kredi kartlarını çipli olarak kullanmaya zorlayarak siber suçluların para çalmasına olanak tanıyor. Şu anda Latin Amerika’da en aktif olmakla birlikte, Prilex’in önümüzdeki aylarda Orta Doğu, Türkiye ve Afrika bölgesine genişlemesi mümkün gözüküyor.

Prilex, Otomatik Para Çekme Makineleri (ATM’ler) odaklı bir kötü amaçlı yazılımdan, şimdiye kadar keşfedilen en gelişmiş PoS tehdidi olan benzersiz bir modül. PoS kötü amaçlı yazılımına kademeli olarak dönüşen, kötü şöhretli bir tehdit aktörü olarak da biliniyor.

Tehdit aktörü, hacklenemez olduğu iddia edilen CHIP ve PIN teknolojisiyle korunan kartlarda bile saldırganların “GHOST” saldırıları gerçekleştirerek kredi kartı sahtekarlığı gerçekleştirmelerine olanak tanıyor. Bu saldırı önetmi artık bunu bir adım daha ileriye taşımış gibi gözüküyor.

Prilex

Güvenlik uzmanları, Prilex‘in NFC özellikli kredi kartlarından gelen verileri yakalayıp yakalayamayacağını merak ediyordu. Kısa bir süre önce Kaspersky araştırmacıları, Saldırıdan etkilenen bir müşteri için olay müdahalesi sırasında, saldırganlara -pandemi sırasında ve sonrasında son derece popüler hale gelen- temassız ödeme işlemlerini engelleme olanağı sağlayan üç yeni değişikliği ortaya çıkardı.

Kredi ve debit kartları, tıpkı anahtarlıklar ve diğer akıllı mobil cihazlardaki temassız ödeme sistemleri gibi, geleneksel olarak radyo frekanslı tanımlama (RFID) özelliğine sahip. Daha yakın zamanlarda, Samsung Pay, Apple Pay, Google Pay, Fitbit Pay ve mobil banka uygulamaları, güvenli temassız işlemleri desteklemek için yakın alan iletişimi (NFC) teknolojilerini kullanıma sundu.

Temassız kredi kartları, karta fiziksel olarak dokunmaya, karta takmaya veya kaydırmaya gerek kalmadan ödeme yapmanın rahat ve güvenli bir yolunu sunuyor. Ancak Prilex, kredi kartı bilgilerinin alınıp alınmayacağını belirten kural tabanlı bir dosya ve NFC tabanlı işlemleri engelleme seçeneği uygulayarak, bu tür işlemleri engellemeyi öğrenmiş gibi gözüküyor.

NFC tabanlı işlemler, yalnızca tek bir işlem için geçerli olan benzersiz bir kart numarası oluşturduğundan, Prilex NFC tabanlı işlemi yapıldığını algılıyor ve bunu engelleyip PoS cihazının ekranında, aşağıdaki mesajın bir benzerini gösteriyor.

Prilex, 2014 yılından beri LatAm bölgesinde faaliyet gösteriyor ve iddiaya göre bölgedeki en büyük saldırılardan birinin arkasında.  2016’daki Rio karnavalı sırasında 28.000’den fazla kredi kartı klonladı ve Brezilya bankalarında 1.000’den fazla ATM’yi boşalttı. Şimdi de saldırılarını küresel olarak genişletmiş durumda. 2019 yılında Almanya’da bir suç çetesi, Alman bankası OLB tarafından verilen Mastercard banka kartlarını klonladığında ve yaklaşık 2.000 müşteriden 1,5 milyon Euro’dan fazla para çektikten sonra tespit edilebilmişti. Son zamanlarda keşfedilen değişiklikler her ne kadar Brezilya’da tespit edilmiş olsa da diğer ülke ve bölgelere de yayılmaları bekleniyor.  Başta Orta Doğu, Türkiye ve Afrika dahil olmak üzere, önümüzdeki aylarda diğer bölgelere de yayılması mümkün.

Netflix yeni özelliğini duyurdu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir