PlayStation 5 Xbox Series X/S’i Beşe Katladı

Sony PlayStation'ın yakında iki CEO'su olacak!

PlayStation 5 ve Xbox Series X/S arasındaki amansız rekabet son gaz devam ediyor. Fakat Sony’nin kazanç raporu rekabetin boyutlarını ortaya koydu. İşte detaylar…

Pazar araştırma firması Niko Partners’ın üst düzey isimlerinden biri olan Daniel Ahmad, Sony’nin 23/24 mali kazanç raporunu değerlendirdi. Açıklananlara göre Helldivers 2, Sony’nin şimdiye kadar ki en hızlı satan oyunu oldu. 12 hafta içinde 12 milyon adet satarak God of War Ragnarök’ün rekorunu kırmış oldu. Bu başarıda PC sürümünün büyük katkısı var.

PlayStation 5, 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla toplamda 59,2 milyon adet satmayı başardı. Aynı zaman diliminde PS4’ün toplam satışı ise 60 milyon. Sony gelecek sene PlayStation 5’in PS4 satışlarını geçmesini beklemiyor. Geçtiğimiz çeyrekte toplamda 4.5 milyon PS5 sevk edildi. Daniel Ahmad bu sayının aynı dönem piyasaya sürülen Xbox Series X/S’den neredeyse 5 kat daha fazla olduğunu söyledi.

PlayStation 5

Japon teknoloji devi daha fazla oyunu PC’ye getirerek kazancını artırmak istiyor. Sony’nin patronu Hiroki Totoki daha önce yaptığı açıklamada, “Bizim daha aktif şekilde çalışmamız ve oyunlar için agresif olmamız lazım. 1. parti oyunları çoklu platformda (Burada PC’yi kastediyor) yayınlayarak yolumuza devam etmeyi düşünüyoruz. Geçmişte 1. parti oyunların (Yani özel oyunların) ana amacı konsolu popüler hale getirmekti. Fakat çoklu platform daha fazla büyüme sağlayıp, kârın artmasına yardımcı olabilir” demişti.

Hiroki Totoki’nin açıklamaları ve ortalıkta dolanan dedikodular daha fazla PS’e özel oyunun PC için çıkacağını, hatta PC sürümlerinin eskisi gibi bekletmeyip daha kısa sürede satışa sunulabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak konsola özel oyun kavramı değişecek görünüyor.

iPhone SE 4 Dedikoduları Yeniden Hortladı