Ana Sayfa Oyun Osmanlı Tarihi Oyunla Öğrenilecek

Osmanlı Tarihi Oyunla Öğrenilecek

Toplam altı genç girişimci Türkiye’de ilk olacak bir girişime imza attı. Türkiye’nin farklı coğrafyalarından bir araya gelerek 3 boyutlu Osmanlı savaş oyununu tasarladılar. Web tabanlı oynanacak oyun için finansal destek arayan gençler, Türkiye’de ilki başarmanın gururunu yaşıyorlar.

Bilirsiniz Osmanlı Devletine savaş oyunlarında fazla yer verilmez. Zaten girişimcilerde bunu dert edindiklerinden sadece Osmanlı Devletini konu alan bir oyun tasarlamışlar. Oyun 3 boyutlu ve internet tabanlı bir sistemde sunulacak. Sosyal medyadan oynanacak favori oyunlar arasında kısa zamanda yerini alacak. Çünkü tanıtım platformu için kurdukları siteden aldıkları olumlu mesajlar bunu gösteriyor. Oyunu çıkışını bekleyen takipçiler çok fazla hem de, Türkiye’ye dışından Çin’den ve Amerika’dan da, oyunu bekleyenler var. Bu nedenle gençler oyunu farklı dillerde de, sunarak Osmanlıyı dünyaya bir kez daha hatırlatacaklar. Birde işin güzel yanı, tarih bilgilerini daha da kalıcı kılacak olmasıdır. Ezber olan tarih, oyun sayesinde daha akılda kalıcı olacaktır. Oyunda Şeyh Edebali Hazretleri, kullanıcılara görevler verecek, böylece Osmanlı’nın tarihte yapmış olduğu savaşları ilerlemeli olarak yaşayacak. 1299 kuruluş tarihinden, yıkılışına kadar oyun sürüyor.

civilization-v-te-osmanli-ile-zafere-kosun-video,1,out

Oyunda ki motiflerin hepsi, Osmanlı zamanını birebir yansıtıyor. Danışmanlık için Cumhuriyet üniversitesi tarih bölümünden bir öğretim görevlisi yardımcı olmuş bu hususta. Her döneme ait olan askeri kıyafetler, sancaklar, alayların düzeni en ince ayrıntısına kadar işlenmiş ve oyun sıfır hata ile kurgulanmaya çalışılmıştır. Oyun kısa zamanda piyasaya çıkmayı bekliyor ama girişimciler bunun için finansal sıkıntılar yaşıyorlar. 2,5 yıllık bir projenin heba olmaması için ise yardım bekliyorlar. Yardım göreceklerine de, inanıyorlar. Çünkü takipçilerinden pek çok olumlu mesaj alıyorlar. Oyunun serverlerinin finansmanı karşılandığında 4 ay gibi kısa süre içerisinde oyun, yayında olacaktır diyorlar. Hayırlısı bakalım gençlerimiz çok çalışmışlar. Osmanlıyı çocuklara öğretmek için atakta bulunmuşlar. Biliyorsanız 20 milyon oyun oynayan kişi var web üzerinden. Ancak bunların çoğu yabancı ve yararlı değildir belki de… Ama bu oyun hem tarihimizi yansıtıyor hem de tarihimizi öğretiyor. İlla da çocuklar oyun oynayacaksa, tercih bu oyun olmalıdır. Kısa zamanda çıkmasını umut ediyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting