Ana Sayfa Güvenlik İnternet Dünyasında Güvenlik

İnternet Dünyasında Güvenlik

Gelişen network ağı, birçok imkanları bizlere sunuyor. Artık sınırlar, online dünya sayesinde kalkmış durumda. Okyanusların kuzeyinde, güneyinde, bilgi nerde olursa olsun, ona internet aleminde ulaşmak çok kolay hale geldi. Online dünya, hayatın küçülerek, büyük nimetlerin sunulduğu ortam haline geldi.

Ancak böyle bir dünyada güvenlik sorunları, haliyle görülür durumdadır. Bu güvenlik sorunları bizleri de, doğrudan ilgilendirmektedir. Çünkü önemli bilgilerimizi verdiğimiz internet sayfaları, siber saldırılar neticesinde, düşürülebiliyor. Böylece ele geçen bilgiler, aleyhimizde kullanılabiliyor. Bunun pek çok örneği var. Mesela son çıkan haberlerde Apple firmasının geliştirici portalında güvenlik açıkları nedeniyle uyarı aldı. Bu uyarıdan sonra Apple, portalı teknik bakıma aldığını duyurdu. İşin aslına bakıldığında İbrahim Baliç adlı bir Türk yazılım mühendisinin, Apple firmasının geliştirici portalında ki güvenlik açığını, firmaya, youtube yoluyla bildirmiş olmasıdır.

10_web_security

İbrahim Baliç bu videoda Apple geliştirci portalının tüm bilgilerine kavuşuyor. Üstelik bu bilgiler arasında, kullanıcıların hesap ID’leri bile yer alıyor. 100 bin kişinin de, kaydını silerek oynamalarda bulunuyor. İbrahim Baliç bunun yapılabileceğini göstermek ve uyarmak için gerçekleştiriyor. Siber saldırı amacında olmadığını söylüyor. Kötü niyetli kişilerin bunu kolayca yapıp, bilgileri kötüye kullanabileceğini söylüyor. İşte kolaylık sunan internet aleminin başımızı ağrıtabilecek derecede güvenlik açıklarına sahiptir. Bu siber saldırıların son zamanlarda artması da, işi çığırından çıkarıyor. Hatta gelecekte, savaşların internet aleminden olacağı söyleniyor. Bunun içinde devletler siber ordular kuruyor. Siber savaşlarla devletlere ağır maddi kayıplar verilebileceği söyleniyor. Tabi işin belki cana gelen mala gelsin kısmı hoş gelebilir ama, milyarlarca kayıpların devletlere kesilmesi, hizmetin yapılabilmesini zorlaştıracaktır. Buda siber saldırılara savuma hazırlayamayan memleketlerde adaletin tesisi, sosyal düzenin korunması için gereken finansmanın kökünün kesilmesi demektir. Sosyal denge bozulduğu zaman, millet içerisinde bir iç savaş başlayacaktır. Yani neticede hayatlar kurtulmuş değil, aksine kavga kardeş kavgasına dönüştürülüyor.

Bu nedenle internet aleminde ki güvenlik sorunlarına her düzeyde önlem alınması için yapılan çalışmalara destek olunmalıdır. DDOS antroid uygulaması, Türk yazılımcıları tarafından, siber saldırılara karşı çıkarılan bir güvenlik yazılımıdır. Devletin sitelerine olan saldırıları kırmak için tasarlanmıştır. Daha iyi çalışmalarla daha güvenli hayatlar diliyoruz…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting