Ana SayfaCep TelefonuNokia HERE Kullanıcıların Karşısına Çıkıyor

Nokia HERE Kullanıcıların Karşısına Çıkıyor

Nokia, bu kez de mevcut harita platformunu yeniden markalaştırarak “Here” adıyla piyasaya sürecek. Devrim niteliğindeki bu hizmet, HTML5, iOS ve Firefox gibi farklı işletim sistemlerinde ve cihazlarda kullanılabilirken, aynı zamanda 3D görüntülere ve sesli navigasyon seçeneklerine de yer verecek.

ABD’nin San Francisco şehrindeki bir etkinlik sırasında HERE’la ilgili ilk bilgileri veren Nokia ekibi, yeni markaları HERE ile yeni nesil lokasyon servislerine ilham vermeyi ve kullanıcılara özel, kişiselleştirilmiş bir mobil deneyimi sunmayı hedefliyor.

Etkinlikte konuşan Nokia Dünya Başkanı ve CEO’su Stephen Elop, “İnsanlar artık daha kapsamlı haritaların peşinde. Biz de artan bu ilgiye HERE ile karşılık veriyor, müşterilerimize dünyayı keşfedip paylaşmanın çok daha cazip yollarını sunuyoruz” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “20 yıllık lokasyon hizmeti deneyimimizi yeni cihazlara ve işletim sistemlerine taşıyoruz. Böylece daha çok kişinin harita ve lokasyon hizmetimizden faydalanacağına ve zamanla bu sürecin gelişimine katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

- Reklam -

Android – iOS – Firefox OS üçlüsü

Nokia, yenilenen lokasyon servisini bir adım öteye taşımak için iOS’lara özel bir uygulama da geliştirdi. Önümüzdeki haftalarda Apple’ın Uygulama Mağazası’nda ücretsiz indirilen uygulamalar arasında yerini alması planlanan HTML5 temelli bu yeni uygulama, çevrimdışı kullanım sırasındaki gelişmiş özellikleri, sesli yürüyüş navigasyon sistemi ve toplu taşıma bilgileriyle ön plana çıkıyor.

Nokia, aynı zamanda, Mozilla’yla yapılan stratejik ortaklık sayesinde yenilenen lokasyon hizmetini Firefox OS’ye taşıyor ve HERE Maps’in Firefox OS’ye uyarlanan mobil web sürümünü ancak gelecek yıl görücüye çıkarmayı planlıyor. Nokia’yla işbirliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Mozilla Ürün Başkan Yardımcısı Jay Sullivan, HTML5 altyapısında Mozilla’nın lider konumunda olduğunu belirtti ve Firefox OS ile HERE evliliğinin, mobil uygulama geliştiriciler için zengin bir platform yaratacağı üzerinde durdu.

Son olarak Android temelli referans uygulamasını katılımcılara tanıtan Nokia, Android uyumlu HERE yazılım geliştirme kitinin (SDK) 2013 başında piyasaya sürüleceğini söyledi. Bu süre içinde Nokia, ortaklarının, Android uyumlu lokasyon temelli yeni uygulamaları Nokia’nın zengin içeriğini yansıtacak şekilde hayata geçirmelerini bekleyecek.

Earthmine ve LiveSight’la 3D haritalar

Nokia’nın merak uyandıran bir diğer açıklaması ise, HERE’ın 3D özelliklerini geliştirmek adına Nokia’nın Earthmine şirketini satın alacağına dair planlar yaptığı oldu. Satın alma süreci tamamlandığında, Earthmine’ın gerçeklik yakalama ve işleme teknolojileri, bundan böyle HERE’ın ayrılmaz parçaları haline gelecek.

LiveSight™ teknolojisiyle zenginleştirilen 3D harita işlevi ise, son derece kesin sonuçlar veren sezgisel bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Üç boyutlu dünya haritası üzerinden artırılmış gerçeklik özelliğini hatasız bir boyuta taşıyan LiveSight™, telefonun kamera vizörünü kullanarak dünyayı keşfetmeyi kolaylaştırıyor. LiveSight deneyimini sunan ilk uygulama, Nokia Lumia cihazları için özel olarak geliştirilen Nokia Bilen Göz’dü.

Haritalandırma ve lokasyon hizmetlerinin, önümüzdeki yıllarda yeni nesil cihazların ve hizmetlerin farklı segmentlere yönelik tasarlanması yolunda önemli bir katkı sağlayacağını söyleyen IDC Başkan Yardımcısı ve Araştırma Bölüm Başkanı Crawford Del Prete, “Nokia’nın dünya standartlarında ürünler çıkardığı harita ve lokasyon alanında yepyeni bir marka yaratması, Nokia için çok doğru bir adımdı” dedi.

Bu yılın sonunda Earthmine satın alma işlemlerinin tamamlanacağını belirten HERE Başkan Yardımcısı Michael Halbherr ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hatasız haritalar oluşturmak çok zor ama lokasyon servisleri, gerçek dünyayla kurduğumuz etkileşimde her geçen gün yeni çığırlar açıyor. İşte bu nedenle biz de, bugün piyasada benzeri olmayan, dünyanın en etkili lokasyon hizmetini baştan sona kurma ve bu sisteme yatırım yapma kararı aldık. Çalışmalarımız bu yönde devam edecek.”

- Reklam -
Ali Yavuz ŞAHİNhttp://www.donanimgunlugu.com
Uzun yılardır teknoloji meraklısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting