Netflix’i zor bir seçim bekliyor

Netflix, LGBT içeriği nedeniyle Rusya tarafından araştırma konusu oldu

Dünyanın en önemli medya hizmetlerinden biri olan Netflix, Rusya’da ya tamam ya devam noktasına geldi.

Netflix’i zor bir seçim bekliyor! Netflix dünyanın dört bir yanında kullanılan ve popülaritesini günden güne arttıran bir video akış platformu. Bu hızlı büyümenin ve popülaritenin yanında getirdiği birçok yeni sorun ve sorumluluğun olduğu da bir gerçek. Tıpkı Amerikalı medya devinin Rusya’da karşısına çıkan yeni durumlar gibi.

Bir süredir bu ülkede hizmet veren medya şirketi, kullanıcı sayısının artmasıyla birlikte Rusya’da internet ve telekominikasyon denetleme otoritesi olan Roskomnadzor’un radarına girdi. Günlük 100.000’den fazla aktif kullanıcısı olan akış hizmetlerini bir listeye alana ve bu listedekilerden de belirli sorumlulukları yerine getirmesini isteyen kamu kurumu, Netflix’i de bu listeye eklediğini duyurdu.

Netflix Rusya benzersiz bir taleple karşı karşıya

Netflix’i zor bir seçim bekliyor

Bu yeni durum karşısında artık yerine getirmesi gereken birtakım sorumlulukları doğan Netflix’in nasıl bir tavır takınacağı merak konusuyken, Roskomnadzor’ın bu listeye alınanlardan ilk talebi en az 20 devlet TV kanalının canlı akışlarının platforma eklenmesi oluyor.

Kamu kurumunun diğer bir talebi ise aşırılığı teşvik edebilecek herhangi bir içeriğin bu platformlarda bulunmaması. İşte Netflix’i en çok zorlayacak olan madde de bu. Malum Netflix’i eleştirenlerin güç aldıkları nokta, bu platformun birçok aşırılık içeren yayın barındırması.

Dünyanın en önemli medya hizmet sağlayıcılarından biri olan ve bu unvanını koruyarak geliştirmek isteyen Netflix’in, Rusya devlet denetleme kurumunun bu yeni hamlesi sonrasında nasıl bir tavır takınacağı ve bu pazardaki varlığını korumak isteyip istemeyeceği merak ediliyor.

Son zamlar sonrası yakıt fiyatları ne kadar oldu?