Ana SayfaGenelNetflix etkisi: Batılı kadınlar aşk aramak için Güney Kore'ye gidiyor

Netflix etkisi: Batılı kadınlar aşk aramak için Güney Kore’ye gidiyor

Araştırmacı Min Joo Lee, şaşırtıcı bir araştırmaya imza attı. Araştırmacıya göre Netflix ciddi bir etkiye sahip. İşte detaylar.

Araştırmacı Seul’deki gençlik yurtlarında kalan genç Batılı kadınlarda şaşırtıcı bir durum keşfetti. Güney Kore’nin başkentinde kaldıkları süre boyunca olabildiğince çok sayıda turistik yeri ve dükkânı gezen Asyalı meslektaşlarının aksine, bu kadınlar çoğunlukla aşk arıyor. Söz konusu batılı kadınlar Netflix üzerinden izledikleri showlardan o kadar etkilenmişler ki aşkı aramak için Güney Kore’ye kadar gitmişler.

Netflix son çeyrekte yaklaşık 1 milyon abone kaybetti

Indiana Üniversitesi Bloomington’da doktora sonrası araştırmacı olarak Kore’nin cinsiyet ve ırk politikalarını araştıran Lee’nin dikkati çeken Batılı kadınlar turist olarak gezmiyor. Çünkü Kore pop kültürünün yükselen uluslararası profili turizm üzerinde ciddi anlamda etkilere sahip. Sekiz hosteli ziyaret ettikten ve çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 123 kadınla röportaj yaptıktan sonra Lee, birçoğunun “Netflix etkisi” olarak adlandırdığı şey tarafından ülkeye çekildiği sonucuna vardı.

“Crash Landing on You” ve “Goblin” gibi popüler Kore televizyon programlar Batılı kadınları cezbediyor. Bu diziler erkeklerin romantik ve sabırlı olduğu bir dünyaya bir bakış sunuyorlardı, kadınların kendi ülkelerindeki seks saplantılı flört kültürü olarak gördüklerine bir antitez diyebiliriz. Netflix’in  seyahat üzerinde dahi etkisinin olması ise sosyal medyanın gücünü daha iyi gösteriyor diyebiiliriz. Bu kapsamda Kore’ye seyahatler artmış durumda. Ancak kadınlar aradığını buldu mu bilemeyiz.

Microsoft Sony ile gerilimi tırmandıracak açıklamalar yapıyor

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting