Ana sayfa Netflix Netflix Türkiye sansür uygulamaya başladı! (Resmi açıklama geldi)

Netflix Türkiye sansür uygulamaya başladı! (Resmi açıklama geldi)

Netflix Türkiye sansür uygulamaya başladı. Sansür ilk defa El Camino: A Breaking Bad Movie filminin fragmanında uygulandı.

Netflix ile RTÜK arasındaki gerginlik geçtiğimiz aylarda tatlıya bağlanmış ve Netflix sansür yasalarına uyacağını açıklamıştı. Netflix’in bu sansürü nasıl uygulayacağı ise merak ediliyordu. Eğer diğer firmalar gibi buzlama veya çiçek ile sansür yaparlarsa üye kaybedeceğini bilen Netflix, akıllıca bir yöntem uyguladı.

Efsane dizi Breaking Bad’in filmi olacak olan El Camino: A Breaking Bad Movie, sansürün ilk kurbanı oldu. El Camino: A Breaking Bad Movie için fragman yayınlayan Netflix, Türkiye için sansürlü versiyonunu yayınladı.

2019 Emmy Ödülleri kazananları!

El Camino: A Breaking Bad Movie‘nin fragmanında; Aaron Paul “sigara” içerken elini arabanın camından çıkarıyor. Amerika versiyonunda sigara görünürken, Türkiye versiyonunda ise sigara karanlığa gömülüyor.

Ne bir buzlama ne de çiçek kondurmaca olmadan yapılan bu akıllıca taktik, sansürün hissedilmemesini sağlayabilir. Aşağıdaki görsellerden sansürün nasıl uygulandığını görebilirsiniz. Bakalım diğer dizi ve filmler için de aynı taktik uygulanacak mı?

NETFLİX TÜRKİYE konuyla ilgili resmi açıklama yaptı. Açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

“Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”

NETFLIX TÜRKİYE

Netflix Türkiye sansür uygulaması

Netflix Amerika versiyonu

Netflix Türkiye versiyonu

Netflix Türkiye sansür

1 YORUM

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Türkiye corona virüsü vaka sayısı

Türkiye corona virüsü vaka sayısı – 5 Nisan 2020

Türkiye'de corona virüsü vaka sayısı ve ölüm sayısı günden güne artış gösteriyor. Günlük resmi olarak açıklanan vaka sayılarını sizlere aktarıyor olacağız. Çin'in Wuhan kentinde 2019'un...

Son Haberler