Netflix hareketsiz hesaplardan para almayacak

netflix hareketsiz

Online yayın platformu Netflix’te, her ay kredi kartından ödeme yapan ama aylardır hesaplarına girmeyen yüz binlerce unutulmuş ve hareketsiz hesap bulunuyor.

Çok uzun zamandır login olmayan ve hesabına girmeyen kullanıcılar, kredi kartından otomatik alınan abonelik ücreti nedeniyle aylarca ücret ödemeye devam ediyorlar. Şimdi Netflix hareketsiz hesapların sahiplerini uyararak, ödemeye devam edilip edilmeyeceğinin onayını alacak.

Netflix hareketsiz hesaplardan her ay milyonlar kazanıyordu

Online yayın platformunun, hesap sahiplerine ödemeye devam sorusu göndermek için belirlediği süre ise bir yıl. Yani bir yıl boyunca hesabınıza hiç girip bakmazsanız,  login olmazsanız, Netflix artık kartınızdan para çekmeyi bırakacak. Platform, kullanıcılara hem e-mail gönderecek hem de telefonda yüklü bir uygulama varsa, uygulama üzerinden alarm vererek ödeme sorusunu soracak.

Kullancılar, ödemekten vazgeçmek istediğini belirtir veya hiç cevap vermezse, karttan çekim işlemi iptal edilecek ve hesap deaktif hale dönüşecek.

Twitter reply kısıtı getiriyor, saldırganların işi zorlaşıyor

Netflix’ten bu kriterlere uyan “birkaç yüz bin” abone bulunuyor. bu da Netflix’in her ay birkaç milyon doları, servisi hiç kullanmayan abonelerden kazandığını gösteriyor.

netflix hareketsiz

Ancak aynı zamanda bu rakam, Netflix’in toplam abone sayısının %0.5’ine denk geliyor. Fakat yine de Netflix’in, şirkete önemli bir kaynak kaybı yaşatabilecek bu kararı neden aldığı tartışılıyor. Şirketin, yeni abone olacak izleyicilere güven vermek için bu uygulamayı başlattığı düşünülüyor.

Platformun imajını güçlendirme çabası da mantıklı bir hareket zira artık Disney+ ve Apple TV+ gibi rakipleri Netflix’i zorlamaya başladı.