Ana SayfaGenelNASA uzay madenciliğinin sınırlarını fazlasıyla zorluyor: Devasa değere sahip

NASA uzay madenciliğinin sınırlarını fazlasıyla zorluyor: Devasa değere sahip

NASA uzay madenciliğinin sınırlarını iyice zorlamaya çalışıyor. Özellikle son dönemlerde bu çabası daha net bir şekilde görülebiliyor. Hadi gelin geliştirilen bu yeni proje ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük uzay kurumları içerisinde yer alan NASA uzay madenciliğinin sınırlarını zorlamakta kararlı. 27 yıllık çalışmasının hemen ardından James Webb teleskobunu uzaya göndermeyi başaran bu kurum çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Şimdilerde Mars ve Jüpiter arasında bulunan bir asteroid için çalışmalar yapıyor.

Hatırlayacağınız üzere Japonya asteroid madenciliği ile gündeme gelmişti. Şimdi ise NASA benzer bir projeye sahip. Mars ve Jüpiter arasında yer alan Psyche isimli asteroid bu projenin merkezi olacak. Yaklaşık olarak 10 bin katrilyon dolar gibi bir değere sahip olan bu astroid büyük dikkat çekiyor.

NASA uzay madenciliğinin merkezi olmak istiyor

NASA Ağustos 2022 tarihinde Psyche isimli uzay aracını fırlatıyor. Çoğunlukla nikel ve demirden oluştuğu tespit edilen bu garip metal astroid üzerinde madencilik faaliyeti yürütülecek. Araştırmacılar bu asteroid için eşsiz yorumu yapıyor.

NASA uzay madenciliğinin

Her ne kadar bu bir göktaşı olarak adlandırılsa bile bazı bilim insanları onun eski bir gezegenin çekirdeği olduğunu düşünüyor. Nikel ve demir yoğunluğu nedeniyle böyle bir fikir ortaya atıldı. Araştırmacılar bu göktaşının eski bir gezegen çekirdeği olup olmadığına da bakacak. NASA uzay madenciliğinin sınırlarını böylece zorlayacak.

Rusya uzay yarışında rekabeti fena kızıştıracak: Herkesi karşısına alacak

NASA tarafından gönderilecek uzay aracı Ocak 2026 tarihinde bu asteroide varacak. Hızlı bir şekilde madencilik faaliyetlerine başlayacak. NASA tarafından yürütülecek olan bu çılgın proje ile ilgili detaylar geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting