Ana SayfaGenelNASA, başarısız testlerden sonra SLS Moon roketini iptal etti

NASA, başarısız testlerden sonra SLS Moon roketini iptal etti

Yeni nesil Uzay Fırlatma Sisteminin yakıt doldurma testini tamamlamak için yapılan birçok denemeden sonra NASA provaları daha sonraki bir tarihe ertelemeye karar verdi. İşte detaylar.

Cumartesi akşamı geç saatlerde ajans, SLS roketini fırlatma rampasından alıp Kennedy Uzay Merkezi’nin Araç Montaj Binasına geri götüreceğini duyurdu. Space News’e göre, nitrojen tedarik sorunları önceki iki geri sayım provasını geciktirmişti. Ancak söz konusu proje tekrar ertelendi. NASA bir kaç arızalı denemeden sonra provaları tekrar ileri bir tarihe ertelediklerini bildirdi. Uzay ajansı, “Bu süre zarfında ajans, fırlatma öncesinde itici yükleme operasyonlarını geliştirmek için programları ve seçenekleri de gözden geçirecek” ifadelerini kullandı. 18 Nisan’da yapılması planlanan bir basın toplantısında şirket, karar ve ileriye dönük planları hakkında daha fazla bilgi paylaşma sözü verdi.

NASA, başarısız testlerden sonra SLS Moon roketini iptal etti

1 Nisan’dan bu yana NASA, Artemis 1 Ay görevinin “provasını” tamamlamak için üç kez testler yaptı. Testler, SLS’nin bu yıl içinde göreve başlamayı umarak gerçekleştireceği geri sayım prosedürünü tekrarlamak için tasarlandı. NASA en son 14 Nisan’da testin değiştirilmiş bir versiyonunu tamamlamaya çalıştı. Ancak bu deneme, roketin mobil fırlatma kulesinde gerçekleşen sızıntıyı keşfetmesinden sonra kesildi. Başlangıçta ajans, 21 Nisan gibi erken bir tarihte başka bir girişim için kapıyı açık bıraktı, ancak daha sonra bir fikir değişikliği meydana geldi.

Gecikmenin Artemis 1 Ay görevinin zaman çizelgesi üzerinde etkisi olabilir. NASA, uçuş için henüz bir tarih belirlemedi ve SLS provası tamamlanana kadar bunu yapmayacak. NASA’nın yeni nesil roketiyle karşılaştığı tüm sorunlara rağmen, ajans uçacağından emin. Artemis lansman direktörü Charlie Blackwell-Thompson Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu test kampanyasını bitireceğimize dair hiçbir şüphem yok” dedi.

Ele geçirilen Rusya drone’unun içinden koli bandı ve Canon DSLR kamera çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting