NASA korkutucu bir problemle karşı karşıya

NASA korkutucu bir problemle karşı karşıya

NASA, 4 Temmuz’da Dünya’nın yörüngesinden ayrılan küçük bir uydu olan CAPSTONE ile bağlantısını kaybetti. İşte tüm detaylar.

CAPSTONE, sadece 55 pound ağırlığında bir küp uydu ve NASA’nın 50 yıldan uzun bir süredir ilk kez insanları Ay yüzeyine geri getirme planının bir parçası olarak Ay’a gidiyordu. Küçük uydu, bir Electron Dünya’nın yörüngesinden çıktıktan kısa bir süre sonra 4 Temmuz’da mühendislerle iletişimi kesti. Bir NASA sözcüsü Space.com’a, ekibin CAPSTONE için sağlam yörünge bilgilerine sahip olduğunu ve işleyicilerin küpsat ile yeniden temas kurmaya çalıştıklarını söyledi.

NASA korkutucu bir problemle karşı karşıya

Sözcü siteye verdiği demeçte, “Gerekirse, yörünge düzeltme manevrasını birkaç gün geciktirmeye yetecek kadar yakıtı var” ifadelerini kullandı. CAPSTONE, bir Roket Laboratuvarı Elektron güçlendiricisinde yörüngede hız oluşturmak için altı gün harcadı ve nihayet dün Ay’a giden bir yola konuşlandırıldı. Plan, CAPSTONE’ın 13 Kasım’da Ay’ın etrafında doğrusal bir hale yörüngesine girmesi ve NASA’nın Artemis görevi için bir test görevi görmesi. Artemis ile NASA, Ay’ın yörüngesine, Ay’dan gelen ziyaretçiler için kalıcı bir yüzer üs olarak hizmet veren, yaşam alanları ve bir laboratuvar ile tamamlanan Lunar Gateway adlı bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

Ajans, Artemis 1 görevini 23 Ağustos ile 6 Eylül arasında, Ay’ın yörüngesinde dolaşacak ve yolculuğun insan vücudunu nasıl etkileyebileceği hakkında veri sağlayacak insansız bir Orion modülünün konuşlandırılmasıyla başlatmayı planlıyor.

Microsoft yeni Outlook Lite Android uygulaması bu ay geliyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir