Ay ile iletişim ihtiyacı için özel uydu fırlatılacak

ay ile iletişim

ABD’nin uydu teknolojileri geliştiren şirketlerinden biri ilginç bir açıklama yaparak, yakın tarihte çok özel bir uydu fırlatacağını duyurdu. 

CommStar, 2023 yılında Ay ile iletişim ihtiyacını karşılamak için özel bir uydu fırlatacak. Bu uydu Ay’a iniş yapacak astronotların dünya ile sağlıklı iletişim kurmasını sağlayacak.

Ay ile iletişim sağlamak bu kadar zor muydu?

Uydu aynı zamanda Ay’ın ötesindeki uzay görevleri için de iletişim istasyonu görevini üstlenecek.

Her ne kadar 60’lı yıllarda Ay yüzerine astronot gönderip oradan canlı yayınla TV görüntüleri almış olsak da ne hikmetse bugün Ay’a gidecek uzay gemilerinin dünya ile iletişim kurabilmesinde sorunlar yaşanabileceği düşünülüyor.

2023 sonrasında NASA’nın Dünya’nın uydusuna insan gönderme projesinin bir parçası olan bu uydu ile Ay’da görev yapacak astronotlar ile görüntü ve veri iletişim kurulabilecek.

Cyberpunk 2077 fragmanı yayınlandı! Oyun taş gibi olacak!

Bu görevi üstlenen şirket ise CommStar Space Communications ismli yeni bir şirket. Aynı Elon Musk’ın SpaceX’i gibi, aniden ortaya çıkıp NASA’dan önemli ihaleler almaya başlayan şirket de merak konusu.

CommStar-1 adı verilecek olan uydu 2023 yılında fırlatılacak ve Ay ile Dünya arasındaki yörüngeye oturacak.

ay ile iletişim

NASA’nın planına göre, Ay ve Dünya arasındaki iletişim problemi çözüldüğünde, Ay üzerinde operasyon yapmak isteyen özel şirketlerin, opersayonların diğer detayların odaklanması bekleniyor. Özel şirketlere iletişim hizmetini ise CommStar şirketi üzerinden aslında NASA veriyor olacak.

CommStar’ın ayrıca tek bir uydu ile sınırlı kalmayacağı, geniş bir uydu networkü geliştirerek farklı alanlarda da hizmet vereceği düşünülüyor. Zira, koca bir şirketin sadece Ay ve Dünya arasındaki bir uyduyu işletmek için kurulması, büyük bir kaynak israfı olurdu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir