Ana SayfaGenelNASA Ay'da GPS benzeri bir navigasyon sistemi kuruyor

NASA Ay’da GPS benzeri bir navigasyon sistemi kuruyor

Yeni insanlı Ay görevi sırasında navigasyon sorunu yaşamak istemeyen NASA, Ay’da GPS benzeri bir navigasyon sistemi kuruyor.

1968’in aralık ayında Apollo 8, üç astronotu Ay’ı etrafında bir yolculuğa çıkardığında, NASA’nın aşması gereken en önemli engellerden biri navigasyondu. Çünkü astronotları taşıyan uzay mekiğinin hızı ve yönü azıcık bile yanlış olsa sonuç felaket olabilirdi. Çünkü uzay mekiği Ay’a çarparak parçalarına ayrılırdı.

Bugün Artemis göreviyle Ay’a dönme planları yapan NASA, bir kez daha navigasyon konusundaki riskleri aşmanın yollarını arıyor. Bu yüzden Amerikan Uzay Ajansı, Ay için yeni bir navigasyon sistemi üzerinde çalışıyor. Bu yeni navigasyon sistemi, Dünya’daki Global Navigasyon Uydu Sistemi (GNSS) tarafından gönderilen sinyalleri kullanacak.

uzay

Global Navigasyon Uydu Sistemi, dünyada navigasyon için sık sık kullanılıyor olsa da bugüne kadar Ay’da hiç kullanılmadı. Ancak NASA bu yöntemin Ay’da da işe yarayacağı konusunda kendisinden emin görünüyor. Bu sistemin hayata geçirilmesi için gerekli araçlar, en erken 2024’te Ay’a gönderilecek. Bu cihazlar Firefly Aerospace’in Blue Ghost uzay aracı tarafından Ay’a taşınacak.

Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE) adını taşıyan bu proje, Amerikan Uzay Ajansı ile İtalyan Uzay Ajansı (ASI) ortaklığında geliştiriliyor. İki uzay ajansı Ay’a yapılacak bir insansız görevle tarihte ilk kez Ay’da yön belirtici noktalar belirleyecek. Ay’ın yörüngesinde yolculuk edecek uzay aracı, farklı eylemlerde navigasyon testleri gerçekleştirecek.

Blue Ghost tarafından Ay yüzeyine taşınacak LuGRE alıcıs, daha sonra antenini açarak 12 gün boyunca veri toplayacak. Daha sonra toplanan veri Dünya’ya gönderilecek ve Ay’da GPS benzeri bir sistem kurmak için kullanılacak.

Bitcoin madencilerini yeni bir kriz bekliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting