Ana SayfaGenelMilyarlarca şifre hacker'ların elinde

Milyarlarca şifre hacker’ların elinde

Hacker’lar ellerindeki devasa kişisel verilerle dünyanın en büyük kişisel veri bankası olabilir mi? Elbette sahiplerinden izinsiz olarak elde edilen bu veriler dolandırıcılık gibi kötü amaçlarla kullanılıyor. Peki dünyada kaç kişi hacker’ların eline düşmüş durumda?

Siber güvenlik şirketi Digital Shadows’un tespitlerine göre, 15 milyar dijital hesap ve milyarlarca şifre bilgisi internette online olarak satılıyor. Bunların arasında ağ yöneticilerinin hesapları, banka hesapları, sosyal medya hesapları da bulunuyor.

Peki hacker’lar milyarlarca şifre ile ne yapıyor?

Hacker’ların müdavimi olduğu yer altı forumlarında paylaşılan ve satılan bu hesap bilgileri, pek çok online serviste ve sayısız kullanıcının bilgisayarlarında, telefonlarında önemli açıklar olduğunu ortaya koyuyor.

Dikkat çeken detaylardan biri, pek çok hesabın verilerinin farklı hack girişimlerinde yer alması. Bu da, kullanıcıların bir servise yapılan saldırıdan sonra gönderilen uyarılara ve şifrenizi değiştirin tavsiyelerine uymadığını gösteriyor.

Sistem yöneticilerinin hesap bilgileri, 120 bin dolara kadar satış fiyatı bulabiliyor. Bu da dev kurumların sistem yöneticilerinin hesaplarının ne kadar değerli olduğunu ortaya koyuyor. Küçük şirketlerin sistem yöneticilerinin hesapları bile binlerce dolarlık fiyatla müşteri bulabiliyor.

Büyük bir bankanın sistem yöneticisinin hesap verilerini ele geçiren bir hacker için, bu şifrelerle bankaya yerleştirebileceği ransomware zararlıları, banka yönetiminden milyonlarca dolarlık fidye alabilmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla, bu veriler açık arttırmayla bile satılabiliyor.

Basit kullanıcı verileri ise, kişi başı 60-70 dolarlık fiyatla alıcı bulabiliyor. Bu veriler sayesinde hackerlar d kullanıcıların değerli banka hesaplarına, birikimlerine, Bitcoin ve benzeri hesaplarına ve hatta mahrem fotoğraflarına ulaşıp fidye istemeye kadar gidebiliyor.

milyarlarca şifre

Ayrıca korkutucu bir gerçek de, antivirüs hesaplarının da çalınabiliyor olması. Bu hesaplar sayesinde hackerler kullanıcıların antivirüs yazılımlarını devre dışı bırakabiliyor. Böylece bilgisayarda istediklerini yapabiliyorlar.

Facebook insan hakları konusunda sınıfta kaldı! Tepkiler sürüyor

Elbette hackerlar tüm bu hesaplarla tek tek ilgilenemiyorlar. On binlerce kurbanı aynı ada yoklayan otomatik yazılımlarla çalışıyorlar. Dolayısıyla bir kullanıcı şifrelerini değiştirdiğinde hackerların erişimini zorlaştırdığında, hackerlar artık onunla uğraşmak yerine, diğer bilinçsiz kullanıcılara odaklanıyorlar. Yani bu vahşi avda, av olmamak için biraz bilinçli davranmak bile size büyük avantaj kazandırabiliyor.

 

Süleyman Sertkaya
Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting